fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesRosja żegna się z Big Makiem

Rosja żegna się z Big Makiem

McDonald’s oznajmił, że wycofuje się z Federacji Rosyjskiej i szuka kupca na sieć swoich restauracji w tym kraju.

Amerykańska sieć już na początku marca wstrzymała swoją działalność w Rosji, po rozpoczęciu jej inwazji na Ukrainę. Teraz McDonald’s oznajmił, że „szuka lokalnego inwestora”, który przejmie restauracje.

Sieć uzasadnia swój krok kryzysem humanitarnym na Ukrainie. Oficjalny komunikat mówi, że w tych realiach prowadzenie biznesu w Rosji jest sprzeczne z wartościami firmy.

Pierwszy McDonald’s został otwarty jeszcze w ZSRR, w 1990 roku. Przed wybuchem wojny posiadał w Rosji ok. 850 lokali zatrudniających 62 tysiące osób. 15 procent z nich jest prowadzonych przez franczyzobiorców, a reszta należy bezpośrednio do firmy.

Teraz sieć rozpocznie proces usuwania swojego loga, nazwy, menu i innych elementów identyfikacji wizualnej z obiektów w Rosji.

Nadal pozostają też zamknięte restauracje na Ukrainie.

Firma szacuje, że wycofanie się z Rosji może ją kosztować 1,2-1,4 miliarda dolarów.

CNBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA