fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatRosja zerwała porozumienie zbożowe z Ukrainą

Rosja zerwała porozumienie zbożowe z Ukrainą

Moskwa oznajmiła, że nie przedłuży umowy, która pozwalała Ukrainie przez ostatni rok eksportować swoje płody rolne na cały świat drogą morską przez Morze Czarne.

Władze Federacji Rosyjskiej wydały oficjalny komunikat, w którym stwierdzają, że nie przedłużą wygasającej 17 lipca umowy. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli Kremla, statki wypływające na Morze Czarne z ukraińskich portów po tym dniu „nie mają gwarancji bezpieczeństwa”.

Ceny już rosną

Jednocześnie Moskwa wyraziła swoją gotowość do powrotu do porozumienia, jeżeli tylko zostaną zniesione sankcje i ograniczenia na eksport rosyjskiej żywności do innych państw.

Zerwanie przez Rosję umowy już zaowocowało wzrostem cen żywności na światowych rynkach. Finalnie konsekwencją tych okoliczności mogą być jej braki, głównie w krajach Afryki.

Polska znów się otworzy na ukraińską żywność

Inicjatywa na rzecz bezpiecznego transportu zboża i artykułów spożywczych z ukraińskich portów została zawarta 22 lipca 2022 roku. Powszechnie nazywano ją umową zbożową, a jej postanowienia uzyskały poparcie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Pozwalała ona, mimo trwającej wojny na Ukrainie, na bezpieczny transport płodów rolnych z tego kraju przez Morze Czarne do odbiorców na całym świecie. Moskwa zapewniała w umowie, że jej jednostki morskie pozwolą na realizowane dostaw tą drogą. Tym samym umożliwiała dostęp do ukraińskiej żywności potrzebującym jej państwom, m.in. w Afryce.

Dzięki porozumieniu Ukraina wyeksportowała ponad 30 milionów ton zboża (z czego połowa to kukurydza) i innych produktów rolnych, które wypłynęły w świat na prawie 1100 statkach.

Polskie władze wyrażają gotowość do pomocy w eksporcie ukraińskich płodów rolnych przez terytorium naszego kraju. Jednocześnie ministerstwo rolnictwa stawia warunek, że Unia Europejska musi pomóc w przygotowaniu odpowiedniej infrastruktury niezbędnej do realizacji tego procesu.

BBC, Reuter, consilium.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA