fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatRosja zerwała porozumienie zbożowe z Ukrainą

Rosja zerwała porozumienie zbożowe z Ukrainą

Moskwa oznajmiła, że nie przedłuży umowy, która pozwalała Ukrainie przez ostatni rok eksportować swoje płody rolne na cały świat drogą morską przez Morze Czarne.

Władze Federacji Rosyjskiej wydały oficjalny komunikat, w którym stwierdzają, że nie przedłużą wygasającej 17 lipca umowy. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli Kremla, statki wypływające na Morze Czarne z ukraińskich portów po tym dniu „nie mają gwarancji bezpieczeństwa”.

Ceny już rosną

Jednocześnie Moskwa wyraziła swoją gotowość do powrotu do porozumienia, jeżeli tylko zostaną zniesione sankcje i ograniczenia na eksport rosyjskiej żywności do innych państw.

Zerwanie przez Rosję umowy już zaowocowało wzrostem cen żywności na światowych rynkach. Finalnie konsekwencją tych okoliczności mogą być jej braki, głównie w krajach Afryki.

Polska znów się otworzy na ukraińską żywność

Inicjatywa na rzecz bezpiecznego transportu zboża i artykułów spożywczych z ukraińskich portów została zawarta 22 lipca 2022 roku. Powszechnie nazywano ją umową zbożową, a jej postanowienia uzyskały poparcie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Pozwalała ona, mimo trwającej wojny na Ukrainie, na bezpieczny transport płodów rolnych z tego kraju przez Morze Czarne do odbiorców na całym świecie. Moskwa zapewniała w umowie, że jej jednostki morskie pozwolą na realizowane dostaw tą drogą. Tym samym umożliwiała dostęp do ukraińskiej żywności potrzebującym jej państwom, m.in. w Afryce.

Dzięki porozumieniu Ukraina wyeksportowała ponad 30 milionów ton zboża (z czego połowa to kukurydza) i innych produktów rolnych, które wypłynęły w świat na prawie 1100 statkach.

Polskie władze wyrażają gotowość do pomocy w eksporcie ukraińskich płodów rolnych przez terytorium naszego kraju. Jednocześnie ministerstwo rolnictwa stawia warunek, że Unia Europejska musi pomóc w przygotowaniu odpowiedniej infrastruktury niezbędnej do realizacji tego procesu.

BBC, Reuter, consilium.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA