fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatRosja znajduje nowych chętnych na swoje surowce

Rosja znajduje nowych chętnych na swoje surowce

Chociaż Iran ma potężne zasoby gazu, to będzie go dodatkowo sprowadzał z Rosji.

W ostatnich dniach Iran i Rosja zawarły wstępne porozumienie na dostawy gazu o wartości 6,5 miliarda dolarów. Do finalizacji umowy konieczny będzie jeszcze wybór państwa, które będzie pośredniczyć w przesyle. Władze w Teheranie postanowiły sprowadzić ten surowiec z Rosji chociaż same dysponują jego potężnymi zasobami.

Irańskie złoża są jednak zlokalizowane głównie w rejonie Zatoki Perskiej położonej w południowo-wschodniej części kraju. Dlatego własne zasoby trafiają głównie na rynki zagraniczne, a import z Rosji na zapewnić jego dostawy dla północnej części kraju.

Dodatkowo porozumienie ma scementować współpracę Iranu i Rosji z innymi krajami regionu, jak Azerbejdżan czy Turkmenistan, które mogą być zaangażowane w projekt.

Obecna umowa gazowa jest częścią większego porozumienia między Moskwą a Teheranem, zawartego w lipcu. Przedstawiciele obydwu państw podpisali wtedy kontrakty o wartości 40 miliardów dolarów. Ich przedmiotem było zaangażowanie rosyjskich podmiotów (m.in. Gazpromu) w rozwój i eksploatację irańskich złóż gazu i ropy naftowej, a także w rozbudowę sieci przesyłu tych surowców.

english.news.cn, businessinsider.in

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA