fbpx
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaŚwiatRosja znajduje nowych chętnych na swoje surowce

Rosja znajduje nowych chętnych na swoje surowce

Chociaż Iran ma potężne zasoby gazu, to będzie go dodatkowo sprowadzał z Rosji.

W ostatnich dniach Iran i Rosja zawarły wstępne porozumienie na dostawy gazu o wartości 6,5 miliarda dolarów. Do finalizacji umowy konieczny będzie jeszcze wybór państwa, które będzie pośredniczyć w przesyle. Władze w Teheranie postanowiły sprowadzić ten surowiec z Rosji chociaż same dysponują jego potężnymi zasobami.

Irańskie złoża są jednak zlokalizowane głównie w rejonie Zatoki Perskiej położonej w południowo-wschodniej części kraju. Dlatego własne zasoby trafiają głównie na rynki zagraniczne, a import z Rosji na zapewnić jego dostawy dla północnej części kraju.

Dodatkowo porozumienie ma scementować współpracę Iranu i Rosji z innymi krajami regionu, jak Azerbejdżan czy Turkmenistan, które mogą być zaangażowane w projekt.

Obecna umowa gazowa jest częścią większego porozumienia między Moskwą a Teheranem, zawartego w lipcu. Przedstawiciele obydwu państw podpisali wtedy kontrakty o wartości 40 miliardów dolarów. Ich przedmiotem było zaangażowanie rosyjskich podmiotów (m.in. Gazpromu) w rozwój i eksploatację irańskich złóż gazu i ropy naftowej, a także w rozbudowę sieci przesyłu tych surowców.

english.news.cn, businessinsider.in

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA