Chociaż Iran ma potężne zasoby gazu, to będzie go dodatkowo sprowadzał z Rosji.

W ostatnich dniach Iran i Rosja zawarły wstępne porozumienie na dostawy gazu o wartości 6,5 miliarda dolarów. Do finalizacji umowy konieczny będzie jeszcze wybór państwa, które będzie pośredniczyć w przesyle. Władze w Teheranie postanowiły sprowadzić ten surowiec z Rosji chociaż same dysponują jego potężnymi zasobami.

Irańskie złoża są jednak zlokalizowane głównie w rejonie Zatoki Perskiej położonej w południowo-wschodniej części kraju. Dlatego własne zasoby trafiają głównie na rynki zagraniczne, a import z Rosji na zapewnić jego dostawy dla północnej części kraju.

Dodatkowo porozumienie ma scementować współpracę Iranu i Rosji z innymi krajami regionu, jak Azerbejdżan czy Turkmenistan, które mogą być zaangażowane w projekt.

Obecna umowa gazowa jest częścią większego porozumienia między Moskwą a Teheranem, zawartego w lipcu. Przedstawiciele obydwu państw podpisali wtedy kontrakty o wartości 40 miliardów dolarów. Ich przedmiotem było zaangażowanie rosyjskich podmiotów (m.in. Gazpromu) w rozwój i eksploatację irańskich złóż gazu i ropy naftowej, a także w rozbudowę sieci przesyłu tych surowców.

english.news.cn, businessinsider.in

Poprzedni artykułBędzie więcej oświadczeń w PIT-2
Następny artykułCzy wodór pomoże obniżyć przedsiębiorcom koszty energii?