Moskwa dodaje kolejne produkty do zestawienia towarów, które można sprowadzać do kraju w ramach systemu importu równoległego.

Rosyjskie ministerstwo handlu i przemysłu zaktualizowało listę produktów, dla których przewidziano specjalne warunki importu. Zostały do niej dodane m.in. wyroby takich marek jak DC Comics, Disney, Marvel, Lego, dzięki czemu będzie można sprowadzić do kraju zabawki np. z serii Transformers, Myszka Mickey i Minnie, Kaczor Donald, Spider-Man czy Super Mario. Decyzja władz nie obejmuje jednak filmów z tymi bohaterami.

Dodatkowo zestawienie zostało uzupełnione o 35 alkoholi. Chodzi tu o takie marki jak Jack Daniel’s, Bell’s, Johnnie Walker, Black & White, White Horse, Lagavulin, Bowmore, Aberlour i Auchentoshan.

Obecnie na liście produktów włączonych do systemu importu równoległego znajduje się 200 pozycji. Są to towary, których oficjalne sprowadzenie do Federacji Rosyjskiej nie jest możliwe z powodu międzynarodowych sankcji nałożonych na ten kraj po inwazji na Ukrainę.

Moskwa w maju uruchomiła możliwość ich sprowadzania z państw trzecich (jak np. Chiny, Kazachstan czy Turcja) bez konieczności uzyskania zgody producentów. Rosyjskie służby celne twierdzą, że do tej pory udało się w ten sposób nabyć towary o wartości 12,6 miliarda dolarów.

euronews.com

Poprzedni artykułWyższe progi dokumentacyjne w przepisach o transakcjach rajowych
Następny artykułPrzez suszę każdego roku tracimy fortunę