fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatRosja ma sposób na sprowadzenie zakazanych alkoholi i… zabawek

Rosja ma sposób na sprowadzenie zakazanych alkoholi i… zabawek

Moskwa dodaje kolejne produkty do zestawienia towarów, które można sprowadzać do kraju w ramach systemu importu równoległego.

Rosyjskie ministerstwo handlu i przemysłu zaktualizowało listę produktów, dla których przewidziano specjalne warunki importu. Zostały do niej dodane m.in. wyroby takich marek jak DC Comics, Disney, Marvel, Lego, dzięki czemu będzie można sprowadzić do kraju zabawki np. z serii Transformers, Myszka Mickey i Minnie, Kaczor Donald, Spider-Man czy Super Mario. Decyzja władz nie obejmuje jednak filmów z tymi bohaterami.

Dodatkowo zestawienie zostało uzupełnione o 35 alkoholi. Chodzi tu o takie marki jak Jack Daniel’s, Bell’s, Johnnie Walker, Black & White, White Horse, Lagavulin, Bowmore, Aberlour i Auchentoshan.

Obecnie na liście produktów włączonych do systemu importu równoległego znajduje się 200 pozycji. Są to towary, których oficjalne sprowadzenie do Federacji Rosyjskiej nie jest możliwe z powodu międzynarodowych sankcji nałożonych na ten kraj po inwazji na Ukrainę.

Moskwa w maju uruchomiła możliwość ich sprowadzania z państw trzecich (jak np. Chiny, Kazachstan czy Turcja) bez konieczności uzyskania zgody producentów. Rosyjskie służby celne twierdzą, że do tej pory udało się w ten sposób nabyć towary o wartości 12,6 miliarda dolarów.

euronews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA