9 maja Rosjanie świętują Dzień Zwycięstwa czyli rocznicę zakończenia II wojny światowej. Obchody swojego święta chcą zorganizować w Warszawie.

https://www.facebook.com/rafal.trzaskowski

Jak informują Rosjanie, w Warszawie uroczystości będą miały następujący przebieg:

 

Z okazji 77. rocznicy Zwycięstwa narodu radzieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945 w dniu 9 maja br. o godz. 12.00 w Warszawie odbędzie się ceremonia złożenia wieńców i kwiatów na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury, w ramach której zostanie przeprowadzona akcja «Nieśmiertelny Pułk». Zaprasza się uczestników dorosłych, zbiórka jest o godz. 11.30.

 

Prezydent Warszawy stwierdził, że nie takich obchodów powinno się zakazać. Wydaje się jednak, że o czymś zapomniał!

 

https://www.facebook.com/rafal.trzaskowski

 

Rafał Trzaskowski na Twitterze wyrażał swoje oburzenie:

 

Ambasada Rosji chce uczcić 9 maja w Warszawie i zwróciła się do @MSZ_RP
o wsparcie. Stanowczo się temu sprzeciwiam. Żadna polska instytucja publiczna nie powinna do tej inicjatywy przyłożyć ręki. Więcej – powinno się jej zakazać. Nie ma mojej zgody na święto agresora w @warszawa

Prezydentowi Warszawy odpowiedział Marcin Przydacz. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych po pierwsze uspokoił Trzaskowskiego, że MSZ nie zamierza wspierać rosyjskiej inicjatywy. Prezydentowi zwrócił też uwagę, że to właśnie w gestii miasta jest zakazanie organizacji rosyjskiego Dnia Zwycięstwa:
Ze zdumieniem przyjmuje korespondencje prezydenta
@trzaskowski_
MSZ RP nie planował udzielać Ambasadzie Federacji Rosyjskiej wsparcia i takiego wsparcia nie udzieli. W odpowiedzi na note – przekazaliśmy Ambasadzie 🇷🇺 nasze negatywne stanowisko. Uprzejmie też informuje Prezydenta, że MSZ RP nie jest organem władnym do zakazywania uroczystości na terenie Warszawy. W przypadkach prawem przewidzianych może to zrobić prezydent Miasta Warszawy.
Czyżby zatem Trzaskowski zgodził się na organizację tego wydarzenia i nawet o tym nie wie?

Poprzedni artykułNetflix spada z piedestału. Inni amerykańscy giganci też przeżywają trudne chwile
Następny artykułGLADIUS – nowoczesny system rozpoznawczo-uderzeniowy dla polskiej armii od GRUPY WB