fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatRosjanie nie kupią już więcej samochodów z Japonii

Rosjanie nie kupią już więcej samochodów z Japonii

Władze Kraju Kwitnącej Wiśni objęły dodatkowymi sankcjami sprzedaż do Federacji Rosyjskiej samochodów wyposażonych w najbardziej pojemne silniki.

Japonia przyłącza się do kolejnych sankcji nakładanych na Rosję przez kraje Zachodu, chociaż w niektórych sektorach robi wyjątki od tej zasady.

Rosjanie nie kupią już „japończyków” z Japonii

Kolejnym zakazem wprowadzonym przez władze w Tokio jest ograniczenie możliwości eksportu do Federacji Rosyjskiej nowych i używanych samochodów o pojemności silnika większej niż 1900 cm3. Nowe zasady dotyczą pojazdów zarówno wyposażonych w silniki spalinowe, jak i hybrydowe oraz elektryczne. Zakaz wejdzie w życie 9 sierpnia.

Tym samym Japonia dołączy do Unii Europejskiej, która zablokowała eksport takich samochodów do Rosji pod koniec czerwca.

Rosjanie polubili japońskie samochody po inwazji na Ukrainę

Zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainie japońskie auta stały się bardzo popularne w Rosji. W 2022 roku liczba pojazdów wyposażonych w silniki o pojemności między 2000 a 3000 cm3 sprzedawanych do Rosji z Japonii wzrosła trzykrotnie względem wartości z roku poprzedniego. W sumie Rosjanie wydali na nie w tym okresie 29 miliardów jenów (208 mln dolarów). Do tego przez pierwsze sześć miesięcy obecnego roku Rosjanie nabyli podobne pojazdy za połowę tej kwoty.

Wcześniej rząd Kraju Kwitnącej Wiśni zakazał sprzedaży do Rosji luksusowych samochodów, których cena przekraczała 6 mln jenów, a także ciężarówek ważących więcej niż 5 ton.

Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA