fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatRosjanie nie kupią już więcej samochodów z Japonii

Rosjanie nie kupią już więcej samochodów z Japonii

Władze Kraju Kwitnącej Wiśni objęły dodatkowymi sankcjami sprzedaż do Federacji Rosyjskiej samochodów wyposażonych w najbardziej pojemne silniki.

Japonia przyłącza się do kolejnych sankcji nakładanych na Rosję przez kraje Zachodu, chociaż w niektórych sektorach robi wyjątki od tej zasady.

Rosjanie nie kupią już „japończyków” z Japonii

Kolejnym zakazem wprowadzonym przez władze w Tokio jest ograniczenie możliwości eksportu do Federacji Rosyjskiej nowych i używanych samochodów o pojemności silnika większej niż 1900 cm3. Nowe zasady dotyczą pojazdów zarówno wyposażonych w silniki spalinowe, jak i hybrydowe oraz elektryczne. Zakaz wejdzie w życie 9 sierpnia.

Tym samym Japonia dołączy do Unii Europejskiej, która zablokowała eksport takich samochodów do Rosji pod koniec czerwca.

Rosjanie polubili japońskie samochody po inwazji na Ukrainę

Zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainie japońskie auta stały się bardzo popularne w Rosji. W 2022 roku liczba pojazdów wyposażonych w silniki o pojemności między 2000 a 3000 cm3 sprzedawanych do Rosji z Japonii wzrosła trzykrotnie względem wartości z roku poprzedniego. W sumie Rosjanie wydali na nie w tym okresie 29 miliardów jenów (208 mln dolarów). Do tego przez pierwsze sześć miesięcy obecnego roku Rosjanie nabyli podobne pojazdy za połowę tej kwoty.

Wcześniej rząd Kraju Kwitnącej Wiśni zakazał sprzedaży do Rosji luksusowych samochodów, których cena przekraczała 6 mln jenów, a także ciężarówek ważących więcej niż 5 ton.

Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA