fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesRosjanie szukają pracy w Polsce

Rosjanie szukają pracy w Polsce

W ciągu ostatniego tygodnia wśród Rosjan nastąpił znaczny wzrost zainteresowania pracą w Polsce.

Z danych firmy doradczej Gremi Personal wynika, że w związku z ogłoszoną w Rosji pod koniec minionego tygodnia mobilizacją liczba zapytań ze strony Rosjan o pracę w Polsce  wzrosła aż sześciokrotnie.

– Przez ostatnie dwa dni mieliśmy 130 próśb z Rosji o pracę. Wcześniej zwykle mieliśmy 20-30 zapytań miesięcznie – powiedziała Anna Dzhobolda z departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal. – Nawet po nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, która obejmuje Rosjan w zakresie złagodzenia przepisów dotyczących zatrudnienia, ale jeszcze przed wojną z Ukrainą, nie odczuwaliśmy takiego zainteresowania ze strony Rosjan pracą w Polsce – dodała.

Dzisiaj z Rosji chcą uciekać głównie mężczyźni po 40. roku życia, którzy nie posiadają wykształcenia i obawiają się masowego poboru do armii. Wcześniej emigrowali głównie ludzie lepiej wykształceni i specjaliści.

Problemem dla Rosjan szukających pracy w naszym kraju jest niechęć polskich pracodawców do kandydatów z Rosji, a także wprowadzony 19 września zakaz wjazdu obywateli tego państwa do Polski. Mimo to, z uwagi na bliskość naszego kraju, Rosjanie i tak będą próbować szukać zatrudnienia u nas. Przemawia za tym również możliwość legalizacji pobytu oraz połączenia transportowe.

– Akurat ich obowiązuje ustawowe złagodzenie restrykcji przy zatrudnianiu ze stycznia br. – podkreśliła Anna Dzhobolda z Gremi Personal.

Źródło: pulshr.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA