fbpx
sobota, 14 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesRosną ceny, słabnie import, gorsza koniunktura w przemyśle

Rosną ceny, słabnie import, gorsza koniunktura w przemyśle

Według S&P Global w krajach europejskich kolejny raz spadły wskaźniki nowych zamówień w przemyśle. Systematycznemu wydłużeniu ulegają terminy dostaw. Słabnący popyt w krajach Eurolandu i spadek liczby zleceń, wzrost cen towarów importowanych oraz kolejne problemy w łańcuchach dostaw związane z wojną na Ukrainie przyczyniają się do osłabienia koniunktury w przemyśle i konieczności tworzenia przez firmy coraz większych zapasów.

To, co wszyscy odczuwają jednakowo, niezależnie od kraju importującego, to wzrost kosztów mający przełożenie na cały łańcuch odbiorców. Ceny większości środków produkcji rosną wręcz w oczach, a dotyczy to przede wszystkim cen paliw, surowców i metali potrzebnych przy produkcji. Wzrost tych cen powoduje z kolei podnoszenie stawek przez producentów. W końcowym efekcie gotowe produkty na półkach w europejskich sklepach wzrosły już dwudziesty miesiąc z rzędu, bijąc nowy rekord – piszą analitycy.

Problemem nie tylko ceny

Wzrost kosztów producenckich nie jest jedynym problemem w obszarze podaży produktów. Według obserwacji analityków ING Banku Śląskiego, rosną opóźnienia w dostawach do polskich fabryk komponentów niezbędnych do produkcji. Przedsiębiorcy bardzo często sygnalizują niedobory surowców jako czynnik ograniczający wzrost produkcji oraz tworzący tzw. zaległości produkcyjne.

Zdaniem Piotra Popławskiego z ING Banku Śląskiego, osłabienie koniunktury w przemyśle może być silniejsze niż to, na które wskazywałby gorszy odczyt głównego wskaźnika PMI.

Ekonomiści zwracają uwagę na kolejne, znaczące wydłużanie się czasu dostaw. Już podczas koronakryzysu firmy nie nadążały z produkcją, by w pełni zaspokoić potrzeby importerów. Obecnie wojna na Ukrainie i związane z nią sankcje, a także ponowny wzrost obostrzeń sanitarnych w Chinach, kolejny raz poważnie zaburzyły łańcuchy dostaw.

Firmy tworzą zapasy

Przedsiębiorcy ratują się próbując obejść niedobory zapasów i ominąć kolejne wzrosty cen tworząc zapasy buforowe. – Zapasy buforowe rosną w historycznie szybkim tempie – napisali analitycy S&P Global.

Warto dodać, że na pogorszenie koniunktury w przemyśle w Polsce dodatkowo bardzo silnie i w negatywny sposób oddziałuje słaby złoty.

Co nas czeka w ciągu najbliższego roku? Rokowania nie są optymistyczne. Przedsiębiorcy spodziewają się nadal rosnących cen, przedłużania się konfliktu na Ukrainie oraz ciągłego niedoboru podaży surowców.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA