fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesRosną ceny, słabnie import, gorsza koniunktura w przemyśle

Rosną ceny, słabnie import, gorsza koniunktura w przemyśle

Według S&P Global w krajach europejskich kolejny raz spadły wskaźniki nowych zamówień w przemyśle. Systematycznemu wydłużeniu ulegają terminy dostaw. Słabnący popyt w krajach Eurolandu i spadek liczby zleceń, wzrost cen towarów importowanych oraz kolejne problemy w łańcuchach dostaw związane z wojną na Ukrainie przyczyniają się do osłabienia koniunktury w przemyśle i konieczności tworzenia przez firmy coraz większych zapasów.

To, co wszyscy odczuwają jednakowo, niezależnie od kraju importującego, to wzrost kosztów mający przełożenie na cały łańcuch odbiorców. Ceny większości środków produkcji rosną wręcz w oczach, a dotyczy to przede wszystkim cen paliw, surowców i metali potrzebnych przy produkcji. Wzrost tych cen powoduje z kolei podnoszenie stawek przez producentów. W końcowym efekcie gotowe produkty na półkach w europejskich sklepach wzrosły już dwudziesty miesiąc z rzędu, bijąc nowy rekord – piszą analitycy.

Problemem nie tylko ceny

Wzrost kosztów producenckich nie jest jedynym problemem w obszarze podaży produktów. Według obserwacji analityków ING Banku Śląskiego, rosną opóźnienia w dostawach do polskich fabryk komponentów niezbędnych do produkcji. Przedsiębiorcy bardzo często sygnalizują niedobory surowców jako czynnik ograniczający wzrost produkcji oraz tworzący tzw. zaległości produkcyjne.

Zdaniem Piotra Popławskiego z ING Banku Śląskiego, osłabienie koniunktury w przemyśle może być silniejsze niż to, na które wskazywałby gorszy odczyt głównego wskaźnika PMI.

Ekonomiści zwracają uwagę na kolejne, znaczące wydłużanie się czasu dostaw. Już podczas koronakryzysu firmy nie nadążały z produkcją, by w pełni zaspokoić potrzeby importerów. Obecnie wojna na Ukrainie i związane z nią sankcje, a także ponowny wzrost obostrzeń sanitarnych w Chinach, kolejny raz poważnie zaburzyły łańcuchy dostaw.

Firmy tworzą zapasy

Przedsiębiorcy ratują się próbując obejść niedobory zapasów i ominąć kolejne wzrosty cen tworząc zapasy buforowe. – Zapasy buforowe rosną w historycznie szybkim tempie – napisali analitycy S&P Global.

Warto dodać, że na pogorszenie koniunktury w przemyśle w Polsce dodatkowo bardzo silnie i w negatywny sposób oddziałuje słaby złoty.

Co nas czeka w ciągu najbliższego roku? Rokowania nie są optymistyczne. Przedsiębiorcy spodziewają się nadal rosnących cen, przedłużania się konfliktu na Ukrainie oraz ciągłego niedoboru podaży surowców.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA