fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseRosną długi polskich lekarzy

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.

Najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów pokazują, że zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich wynosi już 172 mln złotych. Portal Bankier zaznaczył, że to o 10 mln więcej niż jeszcze rok temu.

Zadłużenie rośnie, mimo że przybywa klientów zarówno prywatnych, jak i instytucjonalnych. Największe długi mają gabinety medyczne działające na Mazowszu, których przeterminowane zobowiązania finansowe sięgają niemal 43 mln złotych. To prawie dwa razy więcej niż wynosi suma zadłużeń gabinetów z województwa śląskiego (22 mln złotych). Trzecie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajęli lekarze z Wielkopolski z długiem przekraczającym 17 mln złotych.

2849 medyków ma nieopłacone faktury wobec swoich wierzycieli. Średnio na jeden prywatny zadłużony gabinet lekarski przypada ponad 60 tysięcy złotych długu. Zaległości te jednak nie maleją

– powiedział Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Branża medyczna największą kwotę zalega wierzycielom wtórnym, czyli firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym, które muszą odzyskać od lekarzy prawie 69 mln złotych. Z kolei 56 mln złotych to zobowiązania wobec banków komercyjnych, a firmom leasingowym prywatne gabinety lekarskie muszą zwrócić przeszło 17 mln złotych.

Aż trzy czwarte zadłużonych przedsiębiorstw to jednoosobowe działalności gospodarcze, na które przypada 127,4 mln złotych długu, podczas gdy spółki prawa handlowego mają zadłużenie na poziomie 44,6 mln złotych.

Źródło: Bankier
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA