fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseRosną długi polskich mikroprzedsiębiorców

Rosną długi polskich mikroprzedsiębiorców

Gorsza sytuacja makroekonomiczna sprawiła, że w ciągu ostatniego roku zadłużenie polskich mikroprzedsiębiorców wzrosło o przeszło 600 milionów złotych.

Krajowy Rejestr Długów – Biuro Informacji Gospodarczej poinformowało, że w ich bazie znajduje się ponad 163 tys. mikroprzedsiębiorców, których łączne długi wynoszą 4,92 mld złotych. Aż dwie trzecie zadłużonych podmiotów to jednoosobowe działalności gospodarcze.

W 2022 roku długi polskich przedsiębiorców wynosiły 4,31 mld złotych, a na początku 2023 roku było to 4,47 mld złotych. Dzisiaj średnie zadłużenie każdego z dłużników jest wysokie, bo wynosi 32,2 tys. zł, czyli o 5 tys. złotych więcej niż jeszcze rok temu. W informacji KRD wskazano jednak, że jeszcze na początku pandemii (w 2020 roku) zadłużenie mikroprzedsiębiorców sięgało 6,5 mld złotych.

Takie wyniki sprawiają, że dzisiaj co piąta mikrofirma w Polsce źle ocenia swoją kondycję biznesową.

Za negatywnymi ocenami jednoosobowych działalności handlowych stoi co najmniej kilka czynników: malejąca konsumpcja i wysokie koszty działalności, bardzo długie terminy płatności na fakturach, zatory płatnicze i wzajemne zadłużenie w tej branży

– powiedział Emanuel Nowak, ekspert z Narodowego Funduszu Gwarancyjnego, który powołał się na wyniki „Barometru wydatków firmowych”.

Aktualnie największe długi mają mikrofirmy z branży handlowej – jest to aż 1,3 mld złotych. Znacznie mniej, bo niespełna 800 mln złotych do oddania mają firmy transportowe, a trzecie w kolejności są firmy budowlane zalegające na kwotę 775 mln złotych.

Najwięcej zadłużonych firm działa w województwie mazowieckim (26,5 tys. podmiotów), a największe zadłużenie ma przedsiębiorca prowadzący działalność transportowo-magazynową, który ma do oddania 7,3 mln złotych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA