fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaFinanseRosną długi polskich mikroprzedsiębiorców

Rosną długi polskich mikroprzedsiębiorców

Gorsza sytuacja makroekonomiczna sprawiła, że w ciągu ostatniego roku zadłużenie polskich mikroprzedsiębiorców wzrosło o przeszło 600 milionów złotych.

Krajowy Rejestr Długów – Biuro Informacji Gospodarczej poinformowało, że w ich bazie znajduje się ponad 163 tys. mikroprzedsiębiorców, których łączne długi wynoszą 4,92 mld złotych. Aż dwie trzecie zadłużonych podmiotów to jednoosobowe działalności gospodarcze.

W 2022 roku długi polskich przedsiębiorców wynosiły 4,31 mld złotych, a na początku 2023 roku było to 4,47 mld złotych. Dzisiaj średnie zadłużenie każdego z dłużników jest wysokie, bo wynosi 32,2 tys. zł, czyli o 5 tys. złotych więcej niż jeszcze rok temu. W informacji KRD wskazano jednak, że jeszcze na początku pandemii (w 2020 roku) zadłużenie mikroprzedsiębiorców sięgało 6,5 mld złotych.

Takie wyniki sprawiają, że dzisiaj co piąta mikrofirma w Polsce źle ocenia swoją kondycję biznesową.

Za negatywnymi ocenami jednoosobowych działalności handlowych stoi co najmniej kilka czynników: malejąca konsumpcja i wysokie koszty działalności, bardzo długie terminy płatności na fakturach, zatory płatnicze i wzajemne zadłużenie w tej branży

– powiedział Emanuel Nowak, ekspert z Narodowego Funduszu Gwarancyjnego, który powołał się na wyniki „Barometru wydatków firmowych”.

Aktualnie największe długi mają mikrofirmy z branży handlowej – jest to aż 1,3 mld złotych. Znacznie mniej, bo niespełna 800 mln złotych do oddania mają firmy transportowe, a trzecie w kolejności są firmy budowlane zalegające na kwotę 775 mln złotych.

Najwięcej zadłużonych firm działa w województwie mazowieckim (26,5 tys. podmiotów), a największe zadłużenie ma przedsiębiorca prowadzący działalność transportowo-magazynową, który ma do oddania 7,3 mln złotych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA