W ciągu ostatniego roku o 12 proc. wzrosło zadłużenie podmiotów prowadzących detaliczną sprzedaż elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.
Według BIG na koniec października 2023 roku zadłużenie sklepów z AGD i RTV zbliżyło się do 30 mln złotych i było o 3,2 mln złotych wyższe niż rok temu. Problemy z terminową spłatą należności miało aż 202 firm. W przypadku producentów sprzętu AGD i RTV długi względem banków i dostawców wzrosły jeszcze bardziej, bo z 51 mln do 76 mln złotych.
Powiększenie zaległości niewątpliwie związane jest z jednej strony ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a z drugiej z trwającym od miesięcy spadkiem wartości sprzedaży detalicznej. Popyt na kategorię produktów meble, RTV i AGD, był – według GUS – przez większość tego roku o kilkanaście procent niższy niż w zeszłym roku
– wyjaśniono w informacji prasowej BIG InfoMonitor.
Ograniczona konsumpcja sprawia, że problemy finansowe dotyczą całego handlu detalicznego, bo przeterminowane zobowiązania firm handlowych wzrosły bowiem od października 2022 do października 2023 o ponad 10 proc. i przekroczyły 3 mld zł.
Ze słów dra hab. Waldemara Rogowskiego, głównego analityka BIG InfoMonitor, wynika jednak, że perspektywy dla branży są obiecujące. Rosnące płace w ujęciu realnym sprawią bowiem, że z czasem Polacy powinni na nowo kupować sprzęt elektroniczny, a to poprawi sytuację sektora AGD i RTV.