fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajRosną długi sprzedawców AGD i RTV

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.

W ciągu ostatniego roku o 12 proc. wzrosło zadłużenie podmiotów prowadzących detaliczną sprzedaż elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.

Według BIG na koniec października 2023 roku zadłużenie sklepów z AGD i RTV zbliżyło się do 30 mln złotych i było o 3,2 mln złotych wyższe niż rok temu. Problemy z terminową spłatą należności miało aż 202 firm. W przypadku producentów sprzętu AGD i RTV długi względem banków i dostawców wzrosły jeszcze bardziej, bo z 51 mln do 76 mln złotych.

Powiększenie zaległości niewątpliwie związane jest z jednej strony ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a z drugiej z trwającym od miesięcy spadkiem wartości sprzedaży detalicznej. Popyt na kategorię produktów meble, RTV i AGD, był – według GUS – przez większość tego roku o kilkanaście procent niższy niż w zeszłym roku

– wyjaśniono w informacji prasowej BIG InfoMonitor.

Ograniczona konsumpcja sprawia, że problemy finansowe dotyczą całego handlu detalicznego, bo przeterminowane zobowiązania firm handlowych wzrosły bowiem od października 2022 do października 2023 o ponad 10 proc. i przekroczyły 3 mld zł.

Ze słów dra hab. Waldemara Rogowskiego, głównego analityka BIG InfoMonitor, wynika jednak, że perspektywy dla branży są obiecujące. Rosnące płace w ujęciu realnym sprawią bowiem, że z czasem Polacy powinni na nowo kupować sprzęt elektroniczny, a to poprawi sytuację sektora AGD i RTV.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA