fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajRosną długi w branży kurierskiej

Rosną długi w branży kurierskiej

W Polsce mamy coraz więcej zadłużonych kurierów, a zaległości całej branży kurierskiej przekroczyły 35 milionów złotych.

W Polsce jest aż 1237 zadłużonych kurierów, których łączne zadłużenie wynosi już 35,3 mln złotych – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Z drugiej strony aż 30 mln złotych zalegają im przedsiębiorstwa korzystające z ich usług.

W całej branży kurierskiej największą grupę zadłużonych stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze. Mowa tutaj o 918 podmiotach, które mają łącznie 3965 zobowiązań na kwotę 22,3 mln złotych. Jeśli chodzi o spółki kurierskie, to długi ma 319 podmiotów. Małe firmy kurierskie zalegają ponad 4,5 mln zł bankom i firmom leasingowym, które kredytują zakup samochodów.

Dopóki otrzymują oni zlecenia i zapłatę za usługi, problemu nie ma. Ten pojawia się w momencie, gdy zleceniodawcy przestają płacić za przesyłki, a takich sytuacji na rynku jest coraz więcej

– powiedział w informacji prasowej Adam Łącki, prezes zarządu KRD.

Najwięcej długów, bo aż 12 mln złotych, kurierzy mają wobec firm zarządzania wierzytelnościami. Kolejne są firmy transportowe (2,2 mln złotych) oraz dostawcy internetu i usług telekomunikacyjnych (1,8 mln złotych). Całkiem sporą kwotę kurierzy zalegają też towarzystwom ubezpieczeniowym (1,6 mln złotych).

Kwotowo największe długi mają kurierzy z województwa mazowieckiego – łącznie niemal 8,3 mln złotych. To ponad dwa razy więcej niż kurierzy z województwa śląskiego (3,8 mln złotych). Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajęli kurierzy dolnośląscy z długiem w wysokości 3,2 mln złotych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA