W 2021 r. Europejski Bank Inwestycyjny wyłożył na inwestycje w Polsce kwotę 6,5 mld euro.

To rekordowy wynik, który stawia Polskę na czwartym miejscu pod wśród krajów beneficjentów Grupy EBI. Nasz kraj wyprzedziły Francja, Włochy i Hiszpania. Z informacji prasowej Grupy EBI wynika, że finansowanie dostarczone przez bank stanowiło 1,16 proc. polskiego PKB i przyczyniło się do powstania w naszym kraju 670 tys. miejsc pracy.

– Jest to rekordowe osiągniecie w ponad trzydziestoletniej historii działalności banku w Polsce. Dowodzi to, że Grupa EBI jest gotowa w krótkim czasie dostarczyć finansowanie do kluczowych gałęzi gospodarki borykających się z kryzysem związanym z pandemią Covid- 19. Rok 2022 stawia przed nami jeszcze większe wyzwania – będziemy wspierać kraje borykające się ze skutkami wojny w Ukrainie. Z pewnością Polska będzie największym beneficjentem tego wsparcia – powiedziała prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

W 2021 r. rosła wartość inwestycji EBI w zieloną transformację energetyczną Polski, która osiągnęła poziom 1,1 mld euro. Finansowano m.in. dekarbonizację największych polskich spółek energetycznych, jak Tauron i Energa. Sam Tauron otrzymał od EBI kredyt na kwotę 2,8 mld zł, co jest największym w historii banku finansowaniem korporacyjnym udzielonym w Polsce na cele inne niż rozwój infrastruktury transportowej.

EBI podniósł do 1,459 mld euro finansowanie przedsięwzięć związanych z innowacyjnością, cyfryzacją oraz wsparciem rozwoju kapitału ludzkiego w Polsce, aby w ten sposób poprawiać konkurencyjność polskiej gospodarki.

Poza tym bank przeznaczył 2,161 mld euro na rozwój infrastruktury i zrównoważony rozwój miast i regionów. Celem jest m.in. poprawa komfortu życia mieszkańców.

Jeśli chodzi o sektor małych i średnich przedsiębiorstw, to w 2021 r. Grupa EBI przekazała im 1,78 mld euro, z czego 65 proc. stanowiły kredyty, a 35 proc. gwarancje i inwestycje kapitałowe.

„Zaangażowanie w polską gospodarkę ze strony Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego wyniosło 805,4 mln euro, co oznacza wzrost w porównaniu do poprzedniego 2020 roku, kiedy kwota ta stała na poziomie 660,4 mln euro” – napisano w komunikacie prasowym.

Poprzedni artykułCo firmy myślą o warunkach do prowadzenia biznesu?
Następny artykułKogo Polacy obwiniają o inflację?