fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeRosną inwestycje EBI w Polsce

Rosną inwestycje EBI w Polsce

W 2021 r. Europejski Bank Inwestycyjny wyłożył na inwestycje w Polsce kwotę 6,5 mld euro.

To rekordowy wynik, który stawia Polskę na czwartym miejscu pod wśród krajów beneficjentów Grupy EBI. Nasz kraj wyprzedziły Francja, Włochy i Hiszpania. Z informacji prasowej Grupy EBI wynika, że finansowanie dostarczone przez bank stanowiło 1,16 proc. polskiego PKB i przyczyniło się do powstania w naszym kraju 670 tys. miejsc pracy.

– Jest to rekordowe osiągniecie w ponad trzydziestoletniej historii działalności banku w Polsce. Dowodzi to, że Grupa EBI jest gotowa w krótkim czasie dostarczyć finansowanie do kluczowych gałęzi gospodarki borykających się z kryzysem związanym z pandemią Covid- 19. Rok 2022 stawia przed nami jeszcze większe wyzwania – będziemy wspierać kraje borykające się ze skutkami wojny w Ukrainie. Z pewnością Polska będzie największym beneficjentem tego wsparcia – powiedziała prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

W 2021 r. rosła wartość inwestycji EBI w zieloną transformację energetyczną Polski, która osiągnęła poziom 1,1 mld euro. Finansowano m.in. dekarbonizację największych polskich spółek energetycznych, jak Tauron i Energa. Sam Tauron otrzymał od EBI kredyt na kwotę 2,8 mld zł, co jest największym w historii banku finansowaniem korporacyjnym udzielonym w Polsce na cele inne niż rozwój infrastruktury transportowej.

EBI podniósł do 1,459 mld euro finansowanie przedsięwzięć związanych z innowacyjnością, cyfryzacją oraz wsparciem rozwoju kapitału ludzkiego w Polsce, aby w ten sposób poprawiać konkurencyjność polskiej gospodarki.

Poza tym bank przeznaczył 2,161 mld euro na rozwój infrastruktury i zrównoważony rozwój miast i regionów. Celem jest m.in. poprawa komfortu życia mieszkańców.

Jeśli chodzi o sektor małych i średnich przedsiębiorstw, to w 2021 r. Grupa EBI przekazała im 1,78 mld euro, z czego 65 proc. stanowiły kredyty, a 35 proc. gwarancje i inwestycje kapitałowe.

„Zaangażowanie w polską gospodarkę ze strony Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego wyniosło 805,4 mln euro, co oznacza wzrost w porównaniu do poprzedniego 2020 roku, kiedy kwota ta stała na poziomie 660,4 mln euro” – napisano w komunikacie prasowym.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA