fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesRosną oczekiwania płacowe Polaków

Rosną oczekiwania płacowe Polaków

Przez ostatni rok znacząco wzrosły oczekiwania płacowe kandydatów na polskim rynku pracy.

Firmy rekrutacyjne twierdzą, że w przypadku specjalistów i menedżerów jest to wzrost o średnio 10-30 proc. Z kolei w sektorach e-commerce, digital marketingu i nowych technologii oczekiwania płacowe wzrosły nawet o 40 proc.

– Warto podkreślić, że pandemia otworzyła niektórym grupom zawodowym zagraniczny rynek pracy – bez konieczności przeprowadzki. Nie pozostaje to bez wpływu na presję płacową – powiedziała w rozmowie z PAP Marta Szymańska, regionalny menedżer ds. rekrutacji stałej w Manpower.

Prezes agencji Antal Artur Skiba zauważył natomiast, że pracownicy chętnie biorą udział w procesach rekrutacyjnych i jeśli oferta jest atrakcyjna to zmieniają pracę. Często obecni pracodawcy decydują się na złożenie pracownikowi kontroferty, ale z obserwacji wynika, że zwykle efektem tego jest tylko krótkotrwałe przedłużenie umowy w aktualnym miejscu pracy i większość osób w ciągu następnych miesięcy i tak decyduje się na zmianę zatrudnienia.

– Widoczne jest zdecydowane zwiększenie fluktuacji na rynku pracy, szczególnie w porównaniu do sytuacji sprzed roku, kiedy niepewność ekonomiczna związana z pandemią wpływała na ostrożniejsze postawy kandydatów i preferencje do pozostania w obecnym, dobrze znanym miejscu pracy – dodał Skiba.

Duża konkurencja na rynku pracy skróciła również procesy rekrutacyjne, szczególnie w sektorach, gdzie pożądani są wyspecjalizowani kandydaci, jak np. informatycy.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraina uderzy w polską branżę mleczarską?

Ukraiński rząd poważnie rozpatruje wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów mleczarskich z Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA