fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumRosną oszczędności Polaków

Rosną oszczędności Polaków

W gotówce, na depozytach, w OFE, w UFK-ach, w funduszach inwestycyjnych polskich i zagranicznych, w obligacjach skarbowych i w akcjach spółek publicznych ulokowane było 1 562,96 mld zł, to jest o prawie 120 mld zł więcej niż rok wcześniej (+8,3 proc.).

Największą kategorią oszczędności finansowych są depozyty bieżące i terminowe w bankach i SKOK-ach. W ostatnim roku ich wartość wzrosła o 79 mld zł (+9,5 proc.) osiągając 906,73 mld zł na koniec grudnia. Drugim najpopularniejszym aktywem w naszych portfelach jest gotówka w obiegu poza kasami banków – 224,07 mld zł, to o prawie 21 mld zł więcej niż rok wcześniej (+10,3 proc.).

Spadła za to wartość trzeciej największej kategorii oszczędności gospodarstw domowych. Na koniec 2019 roku w otwartych funduszy emerytalnych było ulokowane 154,82 mld zł, o ponad 2,5 mld zł mniej niż rok wcześniej (-1,6 proc.). Spadek wartości aktywów w 2019 roku to efekt tzw. mechanizmu "suwaka" czyli przenoszenia części środków z OFE do ZUS osób, które zbliżają się do osiągniecia wieku emerytalnego. Wynik zarządzania funduszami emerytalnymi miał niewielki, ale pozytywny wpływ na wartość aktywów w ubiegłym roku.

Wyraźnie wzrosła za to wycena akcji spółek publicznych w portfelach polskich gospodarstw domowych. Na koniec grudnia 2019 roku było to według naszych szacunków 56,02 mld zł, to jest o ponad 6,8 mld zł (+13,9%) więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, w tym czasie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł tylko o 0,25%, a do tego nieznacznie spadła liczba rachunków maklerskich.

Pod względem dynamiki wzrostu aktywów 2019 rok należał do detalicznych obligacji skarbowych. Dzięki bardzo wysokiemu zainteresowaniu inwestorów, wartość środków wzrosła w 12 miesięcy o 7,8 mld zł do 28,50 mld zł (+37,9 proc.). Najlepiej sprzedawały się czteroletnie obligacje indeksowane inflacją.

Od dwóch lat trwa spadek aktywów zgromadzonych w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych. Na koniec roku było to 48,50 mld zł, to jest o 2,3 mld zł mniej niż przed rokiem. Ta kategoria prawdopodobnie nadal będzie tracić na znaczeniu. To z kolei pokłosie trudnego dla UFK środowiska regulacyjnego.

Na koniec roku w szeroko dostępnych polskich funduszach inwestycyjnych (z wyłączeniem funduszy "opakowanych" w UFK) było ulokowane 138,84 mld zł, to jest o 9,3 mld zł (+7,2 proc.) więcej niż rok wcześniej. Aktywa wzrosły w szczególności w najbardziej popularnym segmencie funduszy dłużnych. W przypadku jednej z najmniejszych kategorii oszczędności, tj. funduszy zagranicznych – aktywa wzrosły w 2019 roku o 0,4 mld zł do 5,39 mld zł.

Na koniec roku w najmniejszej kategorii oszczędności gospodarstw domowych, czyli funduszach zdefiniowanej daty w ramach pracowniczych planów kapitałowych było zgromadzone 84,7 mln zł.

Źródło: biznes.interia.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA