fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseRosną wydatki Ukraińców w Polsce

Rosną wydatki Ukraińców w Polsce

W pierwszym kwartale 2022 r. wydatki Ukraińców w Polsce wzrosły o niemal 43 proc. w stosunku do roku poprzedniego – wynika z danych Personnel Service.

Przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku obywatele Ukrainy wydali w naszym kraju 647,2 mln zł, czyli o 194 mln zł więcej niż w tym samym okresie rok temu. Należy jednak zaznaczyć, że w latach 2016-2020 w pierwszych kwartałach roku Ukraińcy wydawali w Polsce średnio 1,5 mld zł., a w 2019 r. było to nawet 1,69 mld zł. W czasie pandemii wydatki Ukraińców w naszym kraju znacznie spadły i w pierwszym kwartale 2021 r. wyniosły tylko 452,8 mln zł.

Jak jednak zaznaczył Krzysztof Inglot, ekspert do spraw rynku pracy Personnel Service, wyniki z pierwszego kwartału wykazują wyraźny wpływ efektu wojny i zwiększonych przekroczeń granicy.

– Tendencja jest wzrostowa, zarówno jeżeli chodzi o przekroczenia granicy, jak i wydatki Ukraińców. Te ostatnie wzrosły o niemal 43 proc. i zbliżyły się do 650 mln zł. To jednak nadal dwuipółkrotnie mniej niż przed pandemią – podkreślił analityk.

W sumie cudzoziemcy w pierwszym kwartale 2022 r. wydali w Polsce 6,5 mld zł, czyli o 60,9 proc. więcej niż rok temu. Na czele są zdecydowanie Niemcy z kwotą 3,1 mld zł (wzrost o 46,1 proc. rdr), a drugie miejsce zajęli Czesi, którzy wydali u nas 791,8 mln zł (43,7 proc. więcej rdr). Trzecie miejsce zajęli właśnie Ukraińcy. Ogółem udział Niemców wynosił 57,7 proc., Czechów 14,6 proc., a Ukraińców 11,9 proc. Dla porównania udział wydatków Rosjan wynosi zaledwie 0,2 proc.

„Cudzoziemcy przekraczający zewnętrzną lądową granicę UE, czyli głównie Ukraińcy, bo Białorusini i Rosjanie odpowiadali za niecałe 13 proc. ruchu granicznego, na zakup towarów nieżywnościowych przeznaczyli 81,3 proc. swoich wydatków, na żywność i napoje bezalkoholowe 13,3 proc., a na usługi 5,2 proc.” – napisano w raporcie.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA