Dla 39 proc. Ukraińców szukających pracy w Polsce największym motywatorem takich działań jest możliwość uzyskania lepszej płacy niż na Ukrainie. Dzieje się tak dlatego, że ukraińscy pracownicy chcą zostać u nas na dłużej i chcą tutaj wydawać pieniądze. Z najnowszego badania Gremi Personal wynika też, że mniej więcej co czwarty Ukrainiec szuka pracy w Polsce, bo nie może znaleźć zatrudnienia w swoim kraju.
Przed wybuchem rosyjskiej wojny Ukraińcy przyjeżdżali do Polski głównie na 4–6 miesięcy, a następnie wracali do ojczyzny, żeby za zarobione pieniądze żyć pozostałą część roku. Ten trend się całkowicie zmienił. Dlatego ludzie są teraz bardziej uważni w poszukiwaniu pracy i bardziej wymagający pod względem warunków pracy i życia. Przekwalifikowywanie się i ubieganie się o bardziej wykwalifikowaną pracę to nowy trend
– powiedziała Anna Dzhobolda z Gremi Personal.
Według Gremi Personal co trzeci Ukrainiec zdaje sobie sprawę z tego, że bez pracy nie jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie, ale dużo uchodźców z Ukrainy wciąż traktuje Polskę tylko jako przystanek w drodze na Zachód. Wśród ostatecznych miejsc osiedlenia się wymieniają nawet Kanadę. Mniej więcej jedna czwarta Ukraińców wybrała nasz kraj po prostu dlatego, że jest on geograficznie najbliżej Ukrainy. Poza tym 20 proc. z nich ma w Polsce rodzinę lub przyjaciół, a dla 17 proc. ważne jest to, że w Polsce jest wielu Ukraińców, a nasza mentalność jest im bliższa niż zachodnia.
Ankieterzy Gremi Personal dowiedzieli się też, że 13 proc. badanych za istotny wskazuje dobry poziom wynagrodzeń w Polsce, a 11 proc. wskazało, że życie w naszym kraju jest tańsze niż w innych krajach europejskich. Z kolei 9 proc. pytanych uważa, że język polski jest łatwiejszy niż inne.
Ukraińcy wybierając zajęcie najczęściej patrzą na wysokość wynagrodzenia (36 proc.) oraz komfort w pracy (21 proc.). Mniej istotne jest położenie geograficzne miejsca pracy (15 proc.), warunki do życia (14 proc.), dogodne godziny pracy (9 proc.) oraz możliwości rozwoju kariery (8 proc.).
Źródło: PAP