fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajRosną wymagania ukraińskich pracowników w Polsce

Rosną wymagania ukraińskich pracowników w Polsce

Ukraińcy szukają pracy w Polsce głównie ze względu na możliwość uzyskania wyższego wynagrodzenia niż w ojczyźnie i myślą o zostaniu tutaj na dłużej.

Dla 39 proc. Ukraińców szukających pracy w Polsce największym motywatorem takich działań jest możliwość uzyskania lepszej płacy niż na Ukrainie. Dzieje się tak dlatego, że ukraińscy pracownicy chcą zostać u nas na dłużej i chcą tutaj wydawać pieniądze. Z najnowszego badania Gremi Personal wynika też, że mniej więcej co czwarty Ukrainiec szuka pracy w Polsce, bo nie może znaleźć zatrudnienia w swoim kraju.

Przed wybuchem rosyjskiej wojny Ukraińcy przyjeżdżali do Polski głównie na 4–6 miesięcy, a następnie wracali do ojczyzny, żeby za zarobione pieniądze żyć pozostałą część roku. Ten trend się całkowicie zmienił. Dlatego ludzie są teraz bardziej uważni w poszukiwaniu pracy i bardziej wymagający pod względem warunków pracy i życia. Przekwalifikowywanie się i ubieganie się o bardziej wykwalifikowaną pracę to nowy trend

– powiedziała Anna Dzhobolda z Gremi Personal.

Według Gremi Personal co trzeci Ukrainiec zdaje sobie sprawę z tego, że bez pracy nie jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie, ale dużo uchodźców z Ukrainy wciąż traktuje Polskę tylko jako przystanek w drodze na Zachód. Wśród ostatecznych miejsc osiedlenia się wymieniają nawet Kanadę. Mniej więcej jedna czwarta Ukraińców wybrała nasz kraj po prostu dlatego, że jest on geograficznie najbliżej Ukrainy. Poza tym 20 proc. z nich ma w Polsce rodzinę lub przyjaciół, a dla 17 proc. ważne jest to, że w Polsce jest wielu Ukraińców, a nasza mentalność jest im bliższa niż zachodnia.

Ankieterzy Gremi Personal dowiedzieli się też, że 13 proc. badanych za istotny wskazuje dobry poziom wynagrodzeń w Polsce, a 11 proc. wskazało, że życie w naszym kraju jest tańsze niż w innych krajach europejskich. Z kolei 9 proc. pytanych uważa, że język polski jest łatwiejszy niż inne.

Ukraińcy wybierając zajęcie najczęściej patrzą na wysokość wynagrodzenia (36 proc.) oraz  komfort w pracy (21 proc.). Mniej istotne jest położenie geograficzne miejsca pracy (15 proc.), warunki do życia (14 proc.), dogodne godziny pracy (9 proc.) oraz możliwości rozwoju kariery (8 proc.).

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA