fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesRosną zaległości firm w e-handlu

Rosną zaległości firm w e-handlu

Polacy ograniczają swoje zakupy przez internet. Przedsiębiorstwa działające w polskim e-handlu przechodzą trudniejsze czasy, a wyrazem tego jest wzrost ich zadłużenia.

Na koniec sierpnia 2023 r. przeterminowane zadłużenie polskich podmiotów handlujących przez internet przekroczyło 400 mln złotych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK. Długi te w ciągu roku wzrosły niemal dwa razy bardziej niż w całej branży handlu detalicznego.

Przytaczany przez BIG raport Gemiusa mówi, że w związku z wysoką inflacją i załamaniem gospodarczym aż 30 proc. kupujących online ograniczyło swoje zakupy.

Jak donosi GUS, w relacji do zeszłorocznych wydatków, Polacy kupują mniej już siódmy miesiąc z kolei. Choć niższe ceny to istotny atut sklepów internetowych, to trudno go wykorzystać, jeśli część konsumentów oszczędza i kupuje mniej i rzadziej lub nie kupuje wcale. A ponieważ Polacy w internecie robią głównie zakupy chemii i kosmetyków, odzieży, produktów związanych z hobby, rozrywką czy sprzętu RTV i AGD, czyli artykułów, które nie zawsze należą do kategorii pierwszej potrzeby, to sklepy internetowe musiały to odczuć

– powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Spadek koniunktury sprawia, że e-commerce nie jest w stanie osiągnąć 10-proc. udziału w sprzedaży detalicznej. Choć w 2022 r. było to już 9,5 proc., to w pierwszych 8 miesiącach br. odsetek ten spadł do 8,3 proc. Wyrazem tego jest wzrost zadłużenia e-handlowców, które od sierpnia 2022 r. do sierpnia 2023 r. wzrosło o przeszło 22 proc., podczas gdy dla całego handlu był to wzrost rzędu 12 proc. Długi branże e-commerce w ciągu roku wzrosły o przeszło 73 mln złotych i osiągnęły wartość prawie 401 mln złotych.

Mimo przestoju branża e-commerce może jednak patrzeć w przyszłość z nadzieją, głównie ze względu na zmiany technologiczne, ale też i rosnący popyt, który wynika z jednak malejącej inflacji.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA