fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaInwestycjeRośnie aktywność inwestycyjna polskich firm

Rośnie aktywność inwestycyjna polskich firm

Listopad to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym odnotowano w Polsce wzrost aktywności inwestycyjnych przedsiębiorstw.

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) w listopadzie 2023 roku, który mierzy nastroje polskich przedsiębiorstw, wykazał wzrost dla wskaźnika dotyczącego aktywności inwestycyjnej. Wynik na poziomie 95,4 punktów jest też najlepszy od półtora roku.

MIK jest prowadzony przez Polski Instytut Ekonomiczny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego i składa się z siedmiu elementów, a inwestycje są jednym z nich. Listopadowy wynik dla inwestycji jest lepszy niż miesiąc temu, ale ciągle pozostaje poniżej neutralnego poziomu 100 punktów, co oznacza, że w Polsce nadal jest więcej firm nieinwestujących niż inwestujących. W listopadzie nakłady inwestycyjne zadeklarowało 43 proc. przebadanych firm.

Najbardziej aktywne inwestycyjnie są duże firmy. W listopadzie poniesienie inwestycji w ostatnich trzech miesiącach deklarowało aż 81 proc. takich firm, co jest najwyższą wartością od początku prowadzenia pomiarów, czyli od stycznia 2021 r. Na kolejnym miejscu znalazły się średnie firmy, z których prawie połowa (47 proc.) poniosła wydatki inwestycyjne. Najmniej aktywne inwestycyjnie były firmy małe (40 proc.) i mikro (34 proc.)

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Aktywność inwestycyjna jest najwyższa w branży usługowej, w której 49 proc. firm deklarowało poniesienie nakładów w tym zakresie. Kolejne miejsca zajęły firmy produkcyjne (44 proc.) i budowlane (44 proc.) oraz zajmujące się transportem, spedycją i logistyką (43 proc.). Najmniej aktywne inwestycyjnie były natomiast przedsiębiorstwa handlowe, wśród których działania w tym zakresie podjęła co trzecia firma.

PIE wskazuje, że większa skłonność do inwestycji polskich firm to efekt poprawy wskaźników ekonomicznych w naszym kraju. Niższa inflacja, tańsze paliwo oraz ogólne wychodzenie gospodarki z dołka dają przedsiębiorcom więcej odwagi.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA