fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaRośnie emisja dwutlenku węgla w bogatych krajach

Rośnie emisja dwutlenku węgla w bogatych krajach

W 2021 roku produkcja CO2 przez gospodarki najbogatszych państw świata ma wzrosnąć o 4%.

Według autorów raportu The Climate Transparency, emisja dwutlenku węgla urośnie o tyle w krajach należących do G20. Jednocześnie zużycie węgla zwiększy się w nich o 5%. Największy udział w tych zmianach mają Chiny, ale w tym samym kierunku idą też m.in. Indie i USA.

Kilka państw (Chiny, Indie czy Argentyna) wyprodukuje dodatkowo w 2021 roku więcej CO2 niż w 2019. Kraje należące do G20 odpowiadają łącznie za 75% jego globalnej emisji. Obecny rok jest odwróceniem wcześniejszych trendów. W 2020 zanotowano w G20 łączny spadek emisji o 6% względem 2019 (co było jednak w dużej części efektem epidemii COVID-19).

Za kilkanaście dni ma rozpocząć się kolejna konferencja klimatyczna, tym razem w Glasgow. Wszyscy członkowie G20 wcześniej zapowiadali, że przed jej rozpoczęciem przedstawią swoje cele ograniczenia emisji, które będą chcieli osiągnąć do 2030 roku. Do tej pory jednak kilka państw (Chiny, Indie, Australia czy Arabia Saudyjska) jeszcze tego nie zrobiło.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA