fbpx
środa, 11 września, 2024
Strona głównaBiznesRośnie konkurencyjność polskich firm przemysłowych

Rośnie konkurencyjność polskich firm przemysłowych

W 2023 roku wzrosła konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw przemysłowych. To przede wszystkim efekt inwestycji w maszyny i automatyzację.

W minionym roku firmy przemysłowe z sektora MŚP zwiększyły swoją konkurencyjność – wynika z cyklicznego badania Index MiU, które przygotowano dla Siemens Financial Services w Polsce. Jak podaje agencja Newseria Biznes jest to efekt inwestycji w parki maszyn i urządzeń oraz w automatyzację.

Ekspert spółki Grzegorz Jastrzębski sprecyzował, że w 2023 roku Index MiU wyniósł 51,39 pkt, czyli o ponad 7 pkt więcej niż w roku 2022. Analityk wyjaśnił, że polskie firmy funkcjonują w wymagającym otoczeniu biznesowym i dlatego muszą wzmacniać swoją konkurencyjność.

Ten wynik należy interpretować jako wyższą zdolność badanych branż do konkurowania obecnie i w perspektywie kolejnych 12 miesięcy. Obserwujemy też, że coraz więcej przedsiębiorców jest świadomych tego, jak ważne jest budowanie konkurencyjności oraz utrzymywanie jej na najwyższym poziomie. Dlatego właśnie firmy inwestują w nowoczesne rozwiązania i technologie, które są istotnym czynnikiem w budowaniu tej przewagi konkurencyjnej

– powiedział Grzegorz Jastrzębski.

Co istotne, polscy przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość i coraz to więcej z nich planuje zwiększać wydatki na modernizację parków maszyn i urządzeń oraz na automatyzację produkcji, a także przewidują wzrost sprzedaży krajowej i zagranicznej.

Badanie Index MiU pokazało również, co przedsiębiorcy postrzegają za najważniejszy czynnik budujący przewagę nad konkurencją. Według biznesu jest to wysoka jakość dostarczanych produktów, na co wskazało 51,3 proc. badanych. Kolejne miejsca zajęły najniższe ceny (29 proc.) i dobre relacje z kontrahentami (22 proc.).

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA