fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaBiznesRośnie konkurencyjność polskich firm przemysłowych

Rośnie konkurencyjność polskich firm przemysłowych

W 2023 roku wzrosła konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw przemysłowych. To przede wszystkim efekt inwestycji w maszyny i automatyzację.

W minionym roku firmy przemysłowe z sektora MŚP zwiększyły swoją konkurencyjność – wynika z cyklicznego badania Index MiU, które przygotowano dla Siemens Financial Services w Polsce. Jak podaje agencja Newseria Biznes jest to efekt inwestycji w parki maszyn i urządzeń oraz w automatyzację.

Ekspert spółki Grzegorz Jastrzębski sprecyzował, że w 2023 roku Index MiU wyniósł 51,39 pkt, czyli o ponad 7 pkt więcej niż w roku 2022. Analityk wyjaśnił, że polskie firmy funkcjonują w wymagającym otoczeniu biznesowym i dlatego muszą wzmacniać swoją konkurencyjność.

Ten wynik należy interpretować jako wyższą zdolność badanych branż do konkurowania obecnie i w perspektywie kolejnych 12 miesięcy. Obserwujemy też, że coraz więcej przedsiębiorców jest świadomych tego, jak ważne jest budowanie konkurencyjności oraz utrzymywanie jej na najwyższym poziomie. Dlatego właśnie firmy inwestują w nowoczesne rozwiązania i technologie, które są istotnym czynnikiem w budowaniu tej przewagi konkurencyjnej

– powiedział Grzegorz Jastrzębski.

Co istotne, polscy przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość i coraz to więcej z nich planuje zwiększać wydatki na modernizację parków maszyn i urządzeń oraz na automatyzację produkcji, a także przewidują wzrost sprzedaży krajowej i zagranicznej.

Badanie Index MiU pokazało również, co przedsiębiorcy postrzegają za najważniejszy czynnik budujący przewagę nad konkurencją. Według biznesu jest to wysoka jakość dostarczanych produktów, na co wskazało 51,3 proc. badanych. Kolejne miejsca zajęły najniższe ceny (29 proc.) i dobre relacje z kontrahentami (22 proc.).

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA