fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesRośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 roku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wpłynęło przeszło 80 tys. wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Portal Bankier.pl zauważa, że wynik ten jest o 6 proc. lepszy niż w pierwszym kwartale 2022 roku.

Firm przybywa dzięki Ukraińcom

Statystyki podane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii pokazują również, że w pierwszym kwartale tego roku wniosków o otwarcie jednoosobowej firmy w Polsce było o 20,4 tys. więcej niż zlikwidowanych działalności tego typu. Zdaniem cytowanego przez portal Bankier.pl Szymona Witkowskiego, radcy prawnego i eksperta Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, takie wyniki świadczą o rosnącej popularności jednoosobowych działalności gospodarczych oraz o potrzebie elastyczności zamiast tradycyjnego etatu.

Zapewne zwiększa się również popularność współpracy B2B, głównie z uwagi na korzyści podatkowe. W okresie rosnących kosztów część osób woli uzyskać wyższe wynagrodzenie w relacjach B2B niż posiadać stabilność zatrudnienia, wynikającą z umowy o pracę. Z pewnością liczbę powstających nowych firm zwiększają uchodźcy z Ukrainy, którzy nie tylko zasilają kadry pracownicze, ale również prowadzą aktywną działalność gospodarczą

– powiedział Szymon Witkowski.

Bankier.pl zacytował również doradcę restrukturyzacyjnego Adriana Parola, który zauważył, że niektórzy pracodawcy zmuszają swoich pracowników do zakładania działalności i to może wpływać na rosnącą liczbę zakładanych firm.

W pierwszym kwartale 2023 roku najwięcej nowych jednoosobowych firm otwarto w województwie mazowieckim, bo ponad 8 tys., a następne były województwa małopolskie (4,6 tys. firm) oraz wielkopolskie (4,3 tys. firm). Najmniej firm założono w najmniejszym województwie opolskim – 852.

Źródło: Bankier.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA