fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesRośnie liczba niewypłacalnych firm w Polsce

Rośnie liczba niewypłacalnych firm w Polsce

Liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw w Polsce zwiększyła się w I połowie tego roku o 160 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2020 r. - wynika z raportu Coface. Najwyższy wzrost przypadków niewypłacalności dotyczy firm działających w sektorze usług.

Jak wskazano w opublikowanym raporcie, łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w I półroczu 2021 r. wyniosła 1175 i jest wyższa o 160 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., kiedy nie funkcjonowały tzw. uproszczone postępowania pozasądowe.

„W ciągu 6 miesięcy 2021 r. sądy ogłosiłypostanowienia o upadłości i restrukturyzacji 380 polskich firm (wg danych na koniec czerwca 2021), czyli o 16 proc. mniej niż rok temu” – czytamy. Dodano, że w tym samym okresie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym niewypłacalność w formie nowego tzw. uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu, czyli bez rejestracji w sądzie, obwieściło 795 podmiotów gospodarczych, czyli ponad 2/3 wszystkich przypadków.

Wśród postępowań sądowych najwięcej ogłoszono upadłości likwidacyjnych – 192. To o 1/4 mniej niż w analogicznym okresie rok temu. „Nowa procedura spowodowała także spadek popularności przyspieszonych postępowań układowych i postępowań sanacyjnych, których liczba wyraźnie się zmniejszyła” – stwierdzono.

Zwrócono uwagę, że zdecydowanie więcej niż rok temu ogłoszono postępowań o zatwierdzenie układu. „W I połowie 2020 r. ogłoszono jedynie 2 takie postępowania, a w okresie od stycznia do czerwca br. aż 81” – wskazano.

Statystyki potwierdzają wzrost niewypłacalności we wszystkich branżach. Według autorów raportu skala wzrostu odzwierciedla sytuację rynkową związaną z obostrzeniami i kolejnymi lockdownami, w różny sposób dotykającymi poszczególne sektory gospodarki.

„Najlepiej radzi sobie produkcja ze wzrostem o 61 proc.” – napisano. Z kolei najwyższy wzrost przypadków niewypłacalności zanotowały usługi (o 245 proc.), a następnie: transport (o 159 proc.), handel (o 127 proc.) i budownictwo (o 114 proc.). Obserwowany jest też ciągły wzrost niewypłacalności w rolnictwie (o 360 proc.) powodowany coraz częstszym wykorzystywaniem uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego do zakończenia działalności.

Jeśli chodzi o formy prawne, w pierwszej połowie 2021 r. sytuacja pogorszyła się prawie we wszystkich grupach – wiodącą grupę (57 proc. wszystkich przypadków) stanowią przedsiębiorcy. Przeważnie z uproszczonych form pozasądowych korzystają małe podmioty.

Cytowany w raporcie główny ekonomista Coface w Polsce i w Regionie Europy Centralnej Grzegorz Sielewicz wskazał, że za wzrost liczby postępowań odpowiadają głównie uproszczone postępowania o zatwierdzenie układu, które nie są rejestrowane w sądach, „a ogłoszenie ich otwarcia następuje wyłącznie poprzez obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. Przypomniał, że ten rodzaj postępowań został wprowadzony tzw. „ustawą covidową” w czerwcu ubiegłego roku. „W rezultacie tłumaczy to tak wysoką dynamikę niewypłacalności przedsiębiorstw w ujęciu rok do roku” – ocenił.

Ekspert zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach firmy znajdujące się w trudnej sytuacji płynnościowej coraz chętniej korzystały z uproszczonych postępowań – w pierwszej połowie tego roku ich liczba zwiększyła się ponad dwukrotnie w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku, a udział we wszystkich postępowaniach wzrósł z 45 proc. do 68 proc.

– W ciągu kolejnych miesięcy statystyki niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce nadal będą zdominowane przez uproszczone postępowania o zatwierdzenie układu – ocenił.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA