fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesRośnie liczba Polaków pracujących na czarno

Rośnie liczba Polaków pracujących na czarno

W 2022 roku wykryto o prawie jedną czwartą więcej przypadków nielegalnego zatrudnienia w Polsce niż jeszcze rok wcześniej.

„Dziennik Gazeta Prawna” alarmuje, że w 2022 roku Państwowa Inspekcja Pracy wykryła o niemal 25 proc. więcej przypadków zatrudniania ludzi na czarno. Uogólniając – powodem tak dużego wzrostu szarej strefy są rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Najwięcej przypadków zatrudnienia na czarno wykryto w mikrofirmach, gdzie bez umów pracowało aż 18 proc. osób, zaś w małych przedsiębiorstwach było to 13,2 proc.

Powodów pracy na czarno jest kilka

Pierwszym z powodów wzrostu przypadków nielegalnego zatrudnienia w Polsce jest wysoka inflacja, która sprawia, że rosną koszty prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. Drugim z powodów jest natomiast wzrost płacy minimalnej, która w 2023 roku została podniesiona dwa razy. Na początku wzrosła ona do 3490 złotych brutto, a od 1 lipca wynosi 3600 złotych brutto. Dzisiaj minimalna stawka godzinowa to 23,5 złotych brutto. W przyszłym roku najniższe wynagrodzenie w Polsce ma być wyższe o 700 złotych i wynosić 4300 złotych brutto.

Według przedsiębiorców wyższa płaca minimalna może sprawić, że część firm będzie musiała zwalniać pracowników. Dzisiaj natomiast niektóre firmy dla ograniczenia kosztów decydują się po prostu płacić swoim pracownikom pod stołem, a według przytaczanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” danych PIE może to dotyczyć nawet 8 proc. przedsiębiorstw.

Według przedsiębiorców jedną z przyczyn uciekania firm do szarej strefy jest też Polski Ład, którego wdrożenie okazało się kosztowne i zachęciło do częstszego omijania prawa. Na wzrost przypadków nielegalnego zatrudnienia na pewno wpłynęła też wojna na Ukrainie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Radio Zet

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA