fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaBiznesRośnie liczba Polaków pracujących na czarno

Rośnie liczba Polaków pracujących na czarno

W 2022 roku wykryto o prawie jedną czwartą więcej przypadków nielegalnego zatrudnienia w Polsce niż jeszcze rok wcześniej.

„Dziennik Gazeta Prawna” alarmuje, że w 2022 roku Państwowa Inspekcja Pracy wykryła o niemal 25 proc. więcej przypadków zatrudniania ludzi na czarno. Uogólniając – powodem tak dużego wzrostu szarej strefy są rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Najwięcej przypadków zatrudnienia na czarno wykryto w mikrofirmach, gdzie bez umów pracowało aż 18 proc. osób, zaś w małych przedsiębiorstwach było to 13,2 proc.

Powodów pracy na czarno jest kilka

Pierwszym z powodów wzrostu przypadków nielegalnego zatrudnienia w Polsce jest wysoka inflacja, która sprawia, że rosną koszty prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. Drugim z powodów jest natomiast wzrost płacy minimalnej, która w 2023 roku została podniesiona dwa razy. Na początku wzrosła ona do 3490 złotych brutto, a od 1 lipca wynosi 3600 złotych brutto. Dzisiaj minimalna stawka godzinowa to 23,5 złotych brutto. W przyszłym roku najniższe wynagrodzenie w Polsce ma być wyższe o 700 złotych i wynosić 4300 złotych brutto.

Według przedsiębiorców wyższa płaca minimalna może sprawić, że część firm będzie musiała zwalniać pracowników. Dzisiaj natomiast niektóre firmy dla ograniczenia kosztów decydują się po prostu płacić swoim pracownikom pod stołem, a według przytaczanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” danych PIE może to dotyczyć nawet 8 proc. przedsiębiorstw.

Według przedsiębiorców jedną z przyczyn uciekania firm do szarej strefy jest też Polski Ład, którego wdrożenie okazało się kosztowne i zachęciło do częstszego omijania prawa. Na wzrost przypadków nielegalnego zatrudnienia na pewno wpłynęła też wojna na Ukrainie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Radio Zet

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewiatan ma swoje postulaty dla przyszłego parlamentu

Konfederacja Lewiatan przedstawiła cały szereg postulatów dla ustawodawców na nową kadencję parlamentu po październikowych wyborach. Czego domagają się przedsiębiorcy?
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA