fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaTransportRośnie liczba prywatnych odrzutowców

Rośnie liczba prywatnych odrzutowców

Przez ostatni rok rekordowo wzrosła liczba osób korzystających z prywatnych samolotów biznesowych.

Na rynku prywatnych samolotów sytuacja jest podobna do tej, jaką można zaobserwować na rynku motoryzacyjnym – chętni na ich zakup muszą często miesiącami czekać na dostawę wybranej maszyny.

Eksperci zajmujący się rynkiem lotniczym widzą dwa główne powody nagłego boomu na odrzutowce. Pierwszy to pandemia COVID-19, która skłoniła wiele osób do rezygnacji z podróżowania kursowymi samolotami. Jeżeli kogoś na to stać, wybiera prywatny transport drogą powietrzną. Drugą jest bardzo duża liczba debiutów na giełdzie i rekordowe notowania obecnych tam spółek. Zyski kapitałowe są często przeznaczane na zakup luksusowych środków transportu.

Liczba startów i lądowań prywatnych odrzutowców biznesowych wzrosła w tym roku w USA o 40,  a w Europie o 20 procent względem roku poprzedniego.

Coraz większa liczba tego typu maszyn znacznie przyczynia się też do zanieczyszczenia środowiska. Szacuje się, że korzystanie z prywatnych odrzutowców generuje kilka lub nawet kilkanaście razy większe zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla w przeliczeniu na każdego pasażera niż podróżowanie samolotami regularnych linii lotniczych.

CNBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA