fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaKrajChcesz być na bieżąco z polskim prawem? Czytaj co dzień 113 stron...

Chcesz być na bieżąco z polskim prawem? Czytaj co dzień 113 stron dokumentów

W ciągu ostatniego roku w Polsce znacząco wzrosła liczba aktów prawnych najwyższej rangi – wynika z raportu firmy Grant Thornton.

„Barometr Stabilności Otoczenia Prawnego” wykazał, że w pierwszych trzech kwartałach br. liczba aktów prawnych najwyższej rangi (ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych) wzrosła w Polsce aż o 52 proc. w porównaniu do takiego samego okresu w 2021 r. Łącznie mowa tutaj o 21 842 stron maszynopisu. To drugi najwyższy wynik po 1989 r. Żeby być na bieżąco ze wszystkimi nowymi aktami prawnymi najwyższego rzędu, każdego dnia roboczego trzeba byłoby przeczytać 113 stron dokumentów.

„Łącznie we wszystkich trzech kwartałach 2022 roku opublikowanych zostało w Polsce 1 419 aktów prawnych najwyżej rangi o łącznej objętości 21 842 stron. To o 52 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jeśli przyjąć założenie, że dynamika wzrostu produkcji prawa zanotowana w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku (52 proc.) utrzyma się też w czwartym kwartale, to w całym 2022 roku przyjętych zostałoby 31,9 tys. stron maszynopisu przepisów, czyli o 10,9 tys. stron więcej niż w 2021 r.” – poinformował Grant Thornton.

Za wzrost liczby nowych przepisów najbardziej odpowiada coraz więcej rozporządzeń, czyli aktów wykonawczych administracji rządowej, których w trzech kwartałach 2022 r. uchwalono aż 1276. To o 69 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu. Jeśli chodzi o ustawy, to uchwalono ich 138, czyli o 19 proc. więcej niż rok temu, a także ratyfikowano pięć umów międzynarodowych.

„Liczba stron rozporządzeń przypadająca na jedną stronę ustawy wzrosła więc z 5,5 do 9. To niepokojące zjawisko z punktu widzenia transparentności procesu legislacyjnego” – napisano w opracowaniu.

Problemem jest nie tylko wzrost liczby przepisów, ale też ich malejąca jakość.

– Niestety, dzieje się to akurat teraz, kiedy warunki prowadzenia biznesu są tak trudne. Przy wysokiej inflacji, szybujących kosztach funkcjonowania firm i niepokojach geopolitycznych to, czego polscy przedsiębiorcy najbardziej potrzebują, to spokój, w tym spokój w przepisach – powiedział partner zarządzający Grant Thornton w Polsce Tomasz Wróblewski.

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Problem z kolejną dyrektywą. Będą surowe kary

Polska może nie zdążyć z wdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, a wiele przedsiębiorców nawet nie wie, że ich firmy są objęte nowymi regulacjami.
< 1 MIN CZYTANIA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA