fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajRośnie liczba skarg pracowniczych do PIP

Rośnie liczba skarg pracowniczych do PIP

Polscy pracownicy coraz częściej zgłaszają skargi do Państwowej Inspekcji Pracy, która nie pozostaje bierna wobec tych zgłoszeń.

W 2022 roku do Państwowej Inspekcji Pracy trafiło 50,5 tys. skarg od pracowników – podaje portal Bankier.pl. To o 5,3 tys. więcej zażaleń niż w roku 2021.

Bankier.pl wskazuje, że w tych przeszło 50 tys. skarg wskazano ponad 87 tys. problemów. Pracownicy mają uwagi głównie do wysokości wynagrodzeń – tu suma skarg przekroczyła 32,2 tys., czyli o 3,4 tys. więcej niż w 2021 roku. PIP uznała aż 37 proc. zgłoszeń za zasadne, a na rzecz skarżących wyegzekwowano 19,2 mln zł.

Fakt, że pracownicy coraz chętniej zgłaszają nieuczciwe praktyki jest dobrą informacją, bo to świadczy o tym, że mają oni coraz większą świadomość swoich praw. Mają też zaufanie do PIP. To wskazuje też na silną pozycję pracowników na rynku pracy

– powiedział cytowany przez Bankier.pl Krzysztof Inglot z agencji zatrudnienia Personnel Service.

Inne skargi polskich pracowników dotyczyły stosunku pracy (16,4 tys.), czyli np. nieprawidłowości przy wypowiadaniu umów o pracę i tutaj PIP zgodził się z 26 proc. zgłoszeń. Polacy skarżą się też na kwestie związane z naliczaniem czasu pracy (5,8 tys. skarg), ale również na dyskryminację w zatrudnieniu (przeszło 3 tys. skarg).
W przypadku mobbingu za zasadne uznano tylko 8,6 proc. zgłoszeń.

W 2022 roku wzrosła liczba skarg do PIP składanych przez cudzoziemców, którzy złożyli ich ponad 2,6 tys., co stanowiło 5 proc. wszystkich zgłoszeń. Wśród skarżących dominowali Ukraińcy.

Źródło: Bankier.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA