fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaKrajRośnie liczba stacji paliw w Polsce

Rośnie liczba stacji paliw w Polsce

W minionym roku w Polsce nieznacznie wzrosła liczba stacji paliw.

Najnowszy raport Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) wykazał, że pod koniec 2022 r. w Polsce działało 7898 stacji paliw. To o 46 stacji więcej niż na koniec 2021 r. Jeszcze w 2015 r. w Polsce operowało 6601 stacji paliw, a w 2018 r. ich liczba przekroczyła granicę 7500.

Obecnie najwięcej stacji w Polsce należy do PKN Orlen, który posiada ich 1920. Drugie miejsce zajmuje Grupa Lotos z 414 stacjami. W naszym kraju operują też stacje koncernów zagranicznych, których w sumie jest 1610. Tutaj dominuje BP z 574 stacjami, za nim jest Shell z 455 stacjami i CircleK – 393 stacje.

Poza powyższymi w Polsce działa 3783 stacji niezależnych operatorów, wśród których jest 1411 stacji w sieciach operatorów niezależnych o wspólnym logo. Najwięcej stacji paliw operatorów niezależnych, z których 10 i więcej występuje pod wspólnym logo, należy do Anwimu (Moya), który posiada 401 stacji. Kolejne są Pieprzyk (122) oraz Avia (106).

Jeśli chodzi o stacje sieci sklepowych, to jest ich w Polsce 171. Najwięcej należy do Intermarche (73), Carrefoura (40) oraz Auchana (28). W przypadku stacji autostradowych najwięcej posiada PKN Orlen – 38, podczas gdy Lotos i BP mają po 16 takich stacji.

W sumie 24,3 proc. stacji paliw w Polsce należy do grupy PKN Orlen.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA