W 2022 r. wzrosła liczba umów o dzieło – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Fot. Pixabay

ZUS poinformował, że w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. zgłoszono około 1,3 mln umów o dzieło. To o ok. 6,5 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2021 r.

Według przepisów tarczy antykryzysowej od 1 stycznia 2021 r. istnieje w Polsce obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło.

– Dzięki rejestrowi wreszcie wiemy, ile w Polsce zawarto umów o dzieło, z kim oraz w jakich branżach. To nieocenione informacje dla państwa. Na pewno będą one pomocne do budowania polityki gospodarczej i tej związanej z rynkiem pracy. Jeszcze kilka miesięcy temu nie posiadaliśmy tej podstawowej wiedzy, co rodziło wiele problemów, np. przy tworzeniu ustaw. Nikt nie był bowiem w stanie oszacować skutków finansowych po zmianach pewnych przepisów – powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. najwięcej formularzy RUD złożono we wrześniu 2022 r. (102,7 tys.), zawierały one informacje o 140,8 tys. umów i zostały przekazane przez 18,9 tys. podmiotów. W sumie od 1 stycznia umowy o dzieło na formularzu RUD zgłosiło natomiast 62,9 tys. podmiotów. W tej grupie aż 97 proc. stanowili płatnicy składek zarejestrowani w ZUS, a osoby fizyczne, które zgłosiły do ZUS umowę o dzieło, a nie są płatnikami składek stanowiły 1,8 proc. (niespełna 1,2 tys. podmiotów).

Najczęściej na umowach o dzieło pracują mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat, którzy stanowili 25 proc. wszystkich zgłoszonych (68,8 tys. osób). Najwięcej osób wykonujących umowy o dzieło zostało wykazanych w sekcji „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna”, a wśród obcokrajowców najczęściej zawierano je z Ukraińcami. Ogólnie umowy o dzieło najczęściej zawierano na 8 dni.

PAP

Poprzedni artykułGardzę politykami
Następny artykułPiekarze załamani decyzją w sprawie cen gazu