fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaKrajRośnie liczba umów o dzieło

Rośnie liczba umów o dzieło

W 2022 r. wzrosła liczba umów o dzieło – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS poinformował, że w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. zgłoszono około 1,3 mln umów o dzieło. To o ok. 6,5 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2021 r.

Według przepisów tarczy antykryzysowej od 1 stycznia 2021 r. istnieje w Polsce obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło.

– Dzięki rejestrowi wreszcie wiemy, ile w Polsce zawarto umów o dzieło, z kim oraz w jakich branżach. To nieocenione informacje dla państwa. Na pewno będą one pomocne do budowania polityki gospodarczej i tej związanej z rynkiem pracy. Jeszcze kilka miesięcy temu nie posiadaliśmy tej podstawowej wiedzy, co rodziło wiele problemów, np. przy tworzeniu ustaw. Nikt nie był bowiem w stanie oszacować skutków finansowych po zmianach pewnych przepisów – powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. najwięcej formularzy RUD złożono we wrześniu 2022 r. (102,7 tys.), zawierały one informacje o 140,8 tys. umów i zostały przekazane przez 18,9 tys. podmiotów. W sumie od 1 stycznia umowy o dzieło na formularzu RUD zgłosiło natomiast 62,9 tys. podmiotów. W tej grupie aż 97 proc. stanowili płatnicy składek zarejestrowani w ZUS, a osoby fizyczne, które zgłosiły do ZUS umowę o dzieło, a nie są płatnikami składek stanowiły 1,8 proc. (niespełna 1,2 tys. podmiotów).

Najczęściej na umowach o dzieło pracują mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat, którzy stanowili 25 proc. wszystkich zgłoszonych (68,8 tys. osób). Najwięcej osób wykonujących umowy o dzieło zostało wykazanych w sekcji „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna”, a wśród obcokrajowców najczęściej zawierano je z Ukraińcami. Ogólnie umowy o dzieło najczęściej zawierano na 8 dni.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA