fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesRośnie optymizm dyrektorów finansowych w Europie Środkowej

Rośnie optymizm dyrektorów finansowych w Europie Środkowej

Większość dyrektorów finansowych w Europie Środkowej z optymizmem patrzy w przyszłość i spodziewa się wzrostu przychodów – wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Deloitte.

Raport „2024 Central Europe CFO Survey” przygotowany przez Deloitte wykazał, że 61 proc. dyrektorów finansowych z Europy Środkowej spodziewa się wzrostu przychodów. To o 3 punkty procentowe więcej niż rok wcześniej, co świadczy o poprawie nastrojów w firmach w regionie.

Badanie wykazało również, że do poziomu 36 proc. wzrósł odsetek dyrektorów finansowych, którzy z optymizmem patrzą na rozwój swoich firm. Poza tym 35 proc. ankietowanych spodziewa się wzrostu marż operacyjnych, podczas gdy rok wcześniej takie nadzieje wyrażało tylko 25 proc. respondentów. Rośnie również odsetek firm chcących podnosić nakłady inwestycyjne (39 proc. w porównaniu do 36 proc. w 2023 r.) oraz zwiększać zatrudnienie (32 proc. w porównaniu do 30 proc. rok temu).

Podejście dyrektorów finansowych do perspektywy ożywienia gospodarczego regionu cechuje realizm. Chociaż znaczna część badanych przewiduje możliwość realizacji pozytywnego scenariusza, to rozkład odpowiedzi wskazuje, że większość respondentów ostrożnie podchodzi do tej kwestii. Z drugiej strony wygląda na to, że firmy nauczyły się funkcjonować w warunkach dużej niestabilności. Większa pewność skłania je z kolei do podejmowania działań prorozwojowych, o czym świadczy m.in. deklarowany wzrost nakładów na inwestycje

– powiedział w komunikacie prasowym Robert Nowak, partner w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.

Dyrektorzy finansowi z regionu spodziewają się, że w tym roku wzrost PKB krajów z Europy Środkowej wyniesie około 1,1 proc., podczas gdy rok temu oczekiwania były trzy razy niższe. Z 68 do 38 proc. spadł również odsetek dyrektorów przewidujących wzrost bezrobocia, a z 70 do 57 proc. spadł odsetek spodziewających się wzrostu inflacji. Polscy dyrektorzy spodziewają się, że w Polsce średnia inflacja wyniesie 7,5 proc.

Jeśli chodzi o odczyt głównego indeksu w badaniu, czyli Confidence Index (wskaźnik zaufania konsumentów), to wyniósł on 17 punktów, czyli był dwukrotnie wyższy niż rok temu i najwyższy od czasów sprzed pandemii koronawirusa. Według Deloitte świadczy to o znacznej poprawie nastrojów ankietowanych dyrektorów finansowych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA