fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesRośnie polski eksport. Przyszły rok może być jeszcze lepszy

Rośnie polski eksport. Przyszły rok może być jeszcze lepszy

Z roku na rok rośnie nasza sprzedaż eksportowa – wynika z danych opublikowanych przez Krajową Izbę Gospodarczą.

Krajowa Izba Gospodarcza podała, że w 2021 r. eksport z Polski wzrósł o 18,7 proc. – z 236 mld euro w 2020 r. do 280,2 mld euro.

„Wzrost ten okazał się wyraźnie większy, niż wynikałoby to wyłącznie z poziomu koniunktury u naszych głównych partnerów handlowych. Według naszych szacunków eksport roku 2022 wynosząc 328,1 mld EUR może okazać się o 17,1 proc. wyższy, niż w roku 2021, a w roku 2023 wynosząc 378,2 mld EUR zwiększyć się o dalsze 15,3 proc.” – napisano.

KIG tłumaczy, że w 2022 r. polskiemu eksportowi będzie sprzyjało kilka czynników. Przede wszystkim stare kraje Unii Europejskiej w związku z problemami z łańcuchami dostaw mogą szukać alternatywnych dostawców bliżej swoich granic. Poza tym mocno wzrośnie popyt związany z obronnością i nie będzie on generowany tylko na poziomie administracji państw, ale też poszczególnych przedsiębiorstw, a nawet gospodarstw domowych. To może istotnie zwiększyć poziom zamówień z Polski.

„Wypada też podkreślić, że czynnikiem istotnie zwiększającym statystyki eksportowe będzie powszechny i gwałtowny wzrost cen. To on (w przeciwieństwie do praktyki wielu ostatnich lat) pokaźnie zwiększy realizowane utargi (nawet jeśli wzrosty w wymiarze realnym – liczone w tonach czy sztukach nie będą imponujące)” – napisano w raporcie.

Z drugiej strony polska gospodarka musi liczyć się ze spadkiem sprzedaży na rynki wschodnie (Ukraina, Białoruś i Rosja), które dotychczas były dla nas istotne. Problemy z łańcuchami dostaw mogą też dotknąć polskich producentów, przez co część zamówień może zostać odwołanych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA