fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaFinanseRośnie popyt na pożyczki pozabankowe

Rośnie popyt na pożyczki pozabankowe

Gorsza sytuacja gospodarcza sprawiła, że coraz więcej Polaków korzysta z pożyczek pozabankowych.

Z danych CRIF analizowanych przez Fundację Rynku Finansowego wynika, że w listopadzie 2022 r. w Polsce udzielono ok. 320 tys. pożyczek pozabankowych, czyli o prawie 20 proc. więcej niż w listopadzie 2021 r. Jak podaje „Rzeczpospolita” wartość takich pożyczek w listopadzie 2022 r. wyniosła 1,38 mld zł i była o 38 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu rok temu.

Łącznie w okresie od stycznia do listopada 2022 r. wartość pożyczek pozabankowych udzielonych Polakom wyniosła 8,3 mld zł. Wzrost rok do roku wyniósł 29 proc. Z kolei jeszcze w listopadzie 2020 r. wartość pożyczek pozabankowych wyniosła niewiele ponad 4 mld zł. Mocno wzrosła również liczba zawartych umów pożyczkowych, których w listopadzie 2020 r. było 181 tys., a w listopadzie roku ubiegłego już 316 tys.

Jak tłumaczy dr hab. Waldemar Rogowski z BIK i BIG InfoMonitor wzrost zainteresowania pożyczkami pozabankowymi to skutek wzrostu stóp procentowych oraz inflacji, przez które spada realna siła nabywcza dochodów. Malejąca zdolność kredytowa Polaków sprawia, że banki odmawiają im kredytów lub oferują mniejsze kwoty.

„Rzeczpospolita” wskazuje, że według ekspertów polski rynek pożyczek pozabankowych znacznie się poprawił i zyskał na wiarygodności, gdyż jeszcze kilka lat temu można było go porównać nawet do lichwy. Dzisiaj pozabankowe firmy pożyczkowe są pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego, stosują systemy oceny wiarygodności kredytowej klientów, a oprocentowanie pożyczek, m.in. dzięki regulacjom ustawowym, przestało być niewyobrażalnie wysokie.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA