fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaKrajRośnie presja na odszkodowania za lockdown

Rośnie presja na odszkodowania za lockdown

Zmasakrowanej skutkami pandemii branży fitness, podobnie jak wcześniej turystycznej, wyczerpał się już kapitał cierpliwości i żąda odszkodowań za efekty mrożenia gospodarki. Do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od Skarbu Państwa ośmiela także niedawny wyrok WSA w Opolu, kiedy to sąd przyznał rację właścicielowi zakładu fryzjerskiego, zdejmując z niego karę sanepidu. Czy firmy mają realną szansę wywalczyć coś w sądach?

Branża fitness nie dogadała się z rządem. Oferowane wsparcie w postaci tarcz antykryzysowych uważa za niewystarczające. Teraz, gdy trwają ferie zimowe, zamknięcie obiektów sportowych jest szczególnym ciosem dla ich właścicieli oraz pracowników.

„Po kilkutygodniowych analizach prawnych, spotkaniach z licznymi kancelariami oraz dokładnej weryfikacji potencjalnych szans, ponownie uruchamiamy projekt pozwu (zbiorowego – przyp. red.) przeciwko obowiązującym restrykcjom oraz w kwestii odszkodowawczej” – napisała na Facebooku Polska Federacja Fitness.
W opinii przedstawicieli Federacji „wiele podmiotów z branży fitness znajduje się w grupie, która albo kwalifikuje się tylko i wyłącznie do Tarczy 6.0, albo nie kwalifikuje się do wsparcia wcale. Mimo niektórych wprowadzonych zmian dotyczących narzędzi finansowych, finalne warunki nadal są daleko od oczekiwanych, aby branża mogła faktycznie odczuć wsparcie Państwa” – czytamy. I dalej jeszcze: „Z oficjalnych informacji przekazywanych przez rząd, otwarcie branży może nastąpić na przełomie marca i kwietnia. Ale i ten termin nie może być pewny. Nikt z nas nie może dłużej czekać, dlatego podjęliśmy decyzję dot. pozwu sądowego” – napisali przedstawiciele branży, zachęcając firmy do przystąpienia do pozwu.

Lockdown narusza Konstytucję RP?

Coraz więcej prawników uważa, że rząd, wprowadzając w niektórych branżach zakaz prowadzenia działalności, naruszył jednak Konstytucję. Stanowi ona, że ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. To na ten właśnie przepis powołał się WSA w Opolu w słynnej już sprawie właściciela salonu fryzjerskiego ustalając, że nie można ograniczać zagwarantowanych konstytucyjnie swobód jedynie w drodze rozporządzenia. Faktem nie podlegającym dyskusji jest natomiast, że prawa i wolności mogą zostać ograniczone w szerokim zakresie jedynie przy ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego, a przede wszystkim stanu klęski żywiołowej. Jak wiemy, rząd nie zdecydował się na ten ruch. I to pomimo okresowego, wysokiego wzrostu wykazywanych w statystykach zakażeń oraz znacząco wyższej śmiertelności w ostatnim okresie, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Szykowane są pozwy zbiorowe

Kancelarie adwokackie radzą więc firmom, by występowały z odpowiednio rozszerzonymi pozwami zbiorowymi o zapłatę odszkodowania. W pierwszym rzędzie należałoby jednak dowieść odpowiedzialności państwa za szkody spowodowane lockdownem na skutek legislacyjnych zaniechań. Gdyby sądy ją uznały, otworzyłoby to drogę także do pozwów indywidualnych.

– Koncepcja odpowiedzialności państwa za wprowadzone akty prawne jest częścią szerszego poglądu, że państwo nie może przerzucać na obywateli odpowiedzialności za swoje błędy – taki pogląd wyraża na łamach wielu mediów mec. Michał Skrzypek, senior associate w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu u.br. 160 firm turystycznych wysunęło roszczenie wobec SP o odszkodowania na łączną kwotę 181 mln zł. Rząd szybko przystąpił do kontrataku. Przesłał wniosek do TK o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisu, który mógłby nakazać rządowi wypłatę odszkodowań przedsiębiorcom.
Zaskarżony artykuł 417[1] Kodeksu cywilnego stanowi o odpowiedzialności państwa za „szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej”.
Do momentu wysunięcia roszczeń przez branżę turystyczną ten artykuł nikomu nie jednak przeszkadzał. Nawet w środowisku prawniczym.
– Obowiązuje on już od kilkudziesięciu lat i nigdy nie było wątpliwości co do tego, że sądy mogą, w ramach postępowań wszczynanych na jego podstawie, (…) oceniać rozporządzenia pod kątem ich zgodności z Konstytucją – uważa Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Jeśli jednak okaże się to nieskuteczne, firmom pozostaje możliwość obrony ich praw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Tam jednak procesy toczą się bardzo wolno.

Warto też zauważyć, że 5 stycznia rząd zaproponował rozszerzenie zakresu Tarczy Finansowej PRF o nowe branże. Wbrew pozorom zgoda na poszerzenie beneficjentów tarcz antykryzysowych mogłaby być w tej sytuacji rządowi na rękę. Im bowiem większy zakres pomocy publicznej dla poszkodowanych firm, tym szansa na wysunięcie roszczeń i wygranie w sądzie odszkodowań – mniejsza. Pozostaje też kwestia etyczna, bo za ewentualne odszkodowania zapłaciliby wszyscy podatnicy.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA

Deweloperzy proponują priorytety mieszkaniowe na pierwsze sto dni rządu

Spójna i długofalowa strategia mieszkaniowa dla Polski, odblokowanie państwowych gruntów pod budowę, koniec z nieuprawnionymi odwołaniami od decyzji administracyjnych oraz zachęty podatkowe dla budownictwa – to główne postulaty środowiska deweloperów. Co na to politycy?
4 MIN CZYTANIA