fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajW nocy urosła przewaga Andrzeja Dudy. Wszystko wskazuje na reelekcję urzędującego prezydenta

W nocy urosła przewaga Andrzeja Dudy. Wszystko wskazuje na reelekcję urzędującego prezydenta

51,21 do 48,79 dla Andrzeja Dudy – taki wynik wyborów podaje Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów z 99,97 proc. obwodów. Frekwencja wyniosła 68,12 proc., co jest wynikiem bliskim rekordu z 1995 r. Wszystko wskazuje więc na reelekcję urzędującego prezydenta.

– Niech żyje Polska! Moi Drodzy, widzieliśmy wspaniałą frekwencję. Cieszę się z mojego sondażowego zwycięstwa, ale jak widzieliście, jeszcze mi urosło. Przy 70 proc. frekwencji wygrać wybory to niebywałe – mówił na wieczorze wyborczym w Pułtusku prezydent Andrzej Duda.

– Dziękuję za wiarę w zwycięstwo, po pierwsze Jarosławowi Kaczyńskiemu, sztabowi i premier Beacie Szydło, była przy mnie, jeździła w Dudabusie, bała się czasami o to, czy wyjdę i czy podołam, i panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który bardzo mnie wspierał – dodawał.

Zabrakło przemówienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego, ale jak ustaliliśmy, szef PiS wystąpiłby tylko w przypadku ewidentnej wygranej Andrzeja Dudy. A to nie wchodziło w grę, ponieważ sztabowcy PiS od rana i popołudnia mieli dostęp do danych z tzw. „przecieków” od sondaży.

Przedstawiciele sztabu Rafała Trzaskowskiego mówili po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników (50,4 do 49,6), że wieczór będzie decydujący. Bo nigdy jeszcze tak wiele osób nie głosowało poza miejscem zamieszkania. Ci, którzy głosowali ok. 21.00, pisali w mediach społecznościowych, aby prezydent Duda „jeszcze się nie cieszył”.

– Mówiliśmy, że jest blisko, ale jest absolutnie blisko. Wystarczy policzyć głosy, ta noc będzie nerwowa. Jestem absolutnie przekonany, że będzie dobrze, bo obudziło się społeczeństwo obywatelskie. Polki i Polacy stworzyli nadzieję – powiedział Rafał Trzaskowski. I dodał, że przeciwnicy “mieli tonę pieniędzy i cały aparat państwa”.

Prezydent Duda wieczorem zaprosił Rafała Trzaskowskiego i jego żonę do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie na godz. 23. – Żebyśmy sobie podali rękę i żeby ten uścisk dłoni zakończył tę kampanię – mówił Andrzej Duda po ogłoszeniu wyników. Trzaskowski jednak odmówił.

– Myślałem, że pan Rafał przyjdzie, i że będziemy mogli uścisnąć sobie dłoń. Jeszcze raz gratuluję mu wyniku, to znakomity wynik – mówił Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA