fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseRośnie rola cyfrowej waluty w Chinach, ma pobudzać konsumpcję

Rośnie rola cyfrowej waluty w Chinach, ma pobudzać konsumpcję

Chiny coraz szerzej wykorzystują cyfrowego juana do wspierania konsumpcji w gospodarce dotkniętej ograniczeniami pandemicznymi. Planowane jest uruchomienie większej liczby aplikacji e-CNY (cyfrowy yuan), które – jak wskazują chińskie władze – mają zwiększyć „przejrzystość i skuteczność polityk rządowych”. Oznacza to, że rząd, dzięki cyfrowej walucie, będzie miał możliwości wspierania konsumpcji określonych dóbr.

Shenzhen na południu Chin rozpoczęło dystrybucję darmowej cyfrowej gotówki o wartości 4,50 miliona dolarów, aby ożywić konsumpcję i pomóc firmom. W najnowszej kampanii konsumenci w tym mieście mogą wziąć udział w loterii na darmowe e-CNY (cyfrowy yuan), które można wykorzystać na zakupy online lub w sklepach.

Kilka dni wcześniej specjalny obszar Xiong’an New Area w północnej prowincji Hebei rozpoczął podobną kampanię rozdawania ok. 7,5 mln dolarów „czerwonych paczek” e-CNY w formie prezentów. Cyfrowe dotacje mogą być wykorzystywane do kupowania produktów – w tym żywności, sprzętu RTV i mebli.

Chiny stoją na czele globalnego wyścigu o rozwój państwowych cyfrowych walut nadzorowanych przez bank centralny. Taką walutę planują wdrożyć także m.in. Indie i Tajlandia, a w fazie projektowania znajduje się wiele innych krajów świata, także zachodnich.

Wydawanie dotacji w formie e-CNY może zarówno wspomóc konsumpcję, jak i promować korzystanie z cyfrowej waluty.
Według chińskiego banku centralnego, transakcje z wykorzystaniem e-CNY w 2021 r. wyniosły ponad 13 miliardów dolarów, przy 39 milionach dolarów otwartych e-portfeli.

„Wcześniej, gdy rząd wydawał dotacje, mogły pojawić się pewne przeszkody, zanim pieniądze dotrą do odbiorców” – mówi G. Bin Zhao, starszy ekonomista PwC China. „Dzięki e-CNY gotówka trafia bezpośrednio do twoich rąk”, zwiększając przejrzystość – uważa. Zhao dodaje, że w przyszłości rząd może wykorzystywać e-CNY do wypłat emerytur, dotacji fiskalnych, a nawet wydatków na infrastrukturę.

Xia Chun, główny ekonomista z Yintech Investment Holdings, podkreśla z kolei, że w porównaniu z tradycyjnymi środkami płatniczymi e-CNY jest bardziej wydajny i szybszy, jeśli chodzi o dotacje, uważa jednak, że „obecny bodziec konsumpcyjny jest zbyt mały”.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA