fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaRośnie wydobycie i sprzedaż polskiego węgla

Rośnie wydobycie i sprzedaż polskiego węgla

W 2021 roku polskie kopalnie wydobyły o 600 tysięcy ton węgla kamiennego więcej niż rok wcześniej oraz sprzedały o 5,3 milionów ton więcej.

Według danych opublikowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu kopalnie zapewniły 55 mln ton węgla w 2021 roku, podczas gdy rok wcześniej było to 54,4 mln ton (w 2019 aż 61,6 mln ton).

Sprzedaż tego surowca sięgnęła w 2021 roku poziomu 58,3 mln ton, w 2020 roku było to 54,4 mln ton (w 2019 58,4 mln ton).

Dzięki wzrostowi sprzedaży zmniejszyła się ilość węgla zalegająca na zwałach przy kopalniach. Obecnie wynosi ona 2,2 mln ton, podczas gdy pod koniec 2020 roku było to 6,2 mln ton.

Pod koniec 2021 roku w kopalniach pracowało 77,5 tys. osób, co oznacza spadek zatrudnionych o 2,5 tys. względem końca roku 2020.

Zgodnie z niedawno przedstawionym przez władze planem, rządowe dotacje dla górnictwa mają sięgnąć 29 mld złotych do 2031 roku.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA