fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaRośnie wydobycie i sprzedaż polskiego węgla

Rośnie wydobycie i sprzedaż polskiego węgla

W 2021 roku polskie kopalnie wydobyły o 600 tysięcy ton węgla kamiennego więcej niż rok wcześniej oraz sprzedały o 5,3 milionów ton więcej.

Według danych opublikowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu kopalnie zapewniły 55 mln ton węgla w 2021 roku, podczas gdy rok wcześniej było to 54,4 mln ton (w 2019 aż 61,6 mln ton).

Sprzedaż tego surowca sięgnęła w 2021 roku poziomu 58,3 mln ton, w 2020 roku było to 54,4 mln ton (w 2019 58,4 mln ton).

Dzięki wzrostowi sprzedaży zmniejszyła się ilość węgla zalegająca na zwałach przy kopalniach. Obecnie wynosi ona 2,2 mln ton, podczas gdy pod koniec 2020 roku było to 6,2 mln ton.

Pod koniec 2021 roku w kopalniach pracowało 77,5 tys. osób, co oznacza spadek zatrudnionych o 2,5 tys. względem końca roku 2020.

Zgodnie z niedawno przedstawionym przez władze planem, rządowe dotacje dla górnictwa mają sięgnąć 29 mld złotych do 2031 roku.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

Branża biogazowa walczy o wyższe ceny referencyjne

13 listopada uruchomiono kolejny raz aukcje OZE. Nie chcemy rysować czarnego scenariusza, ale jesteśmy niemal pewni, że nie będzie ani jednej oferty złożonej na biogaz – mówią nam przedstawiciele branży biogazowej. I dodają, że należy ubolewać nad tym, iż od lat władza nie potrafi stworzyć warunków, które uwolniłyby znaczący potencjał drzemiący w tym sektorze.
8 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA