fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaBiznesRośnie wymiana handlowa Chin ze światem, mimo pandemii

Rośnie wymiana handlowa Chin ze światem, mimo pandemii

Mimo pandemii i zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw w 2021 r. wymiana handlowa Chin, drugiej co do wielkości gospodarki świata, kwitła – analizuje portal Forsal.pl.

W 2021 r. na 238 państw ujętych w zestawieniu Generalnej Administracji Celnej Chin (GACC) tylko w 29 przypadkach łączna wymiana handlowa z Chinami była mniejsza niż w poprzednim roku. Największą wartość wymiany handlowej Chiny osiągnęły ze Stanami Zjednoczonymi – łącznie wzrosła ona o 28,7 proc. do 455,6 mld dol. (mimo pandemii i napiętych relacji). W handlu ze Stanami Zjednoczonymi Chiny miały nadwyżkę na poziomie 396,6 mld dol. (większa niż w 2020).

Drugim największym partnerem handlowym Chin była Japonia, z wymianą towarów i usług o wartości 371,4 mld dol. (wzrost o 17,1 proc.). W handlu z Japończykami Chiny odnotowały deficyt na poziomie 39,7 mld dol. Na trzecim miejscu znalazła się Korea Południowa (362,3 wymiany handlowej – wzrost o 26,9 proc., deficyt Chin 64,6 mld dol.).

Wśród państw europejskich największym partnerem handlowym Państwa Środka w 2021 r. były Niemcy. Z Chin do naszych zachodnich sąsiadów (i w drugą stronę) popłynęły towary o wartości ponad 235 mld dol. (wzrost o 22,5 proc.), co plasuje Niemcy na szóstej pozycji wśród chińskich partnerów handlowych. Kraj ten, jako jeden z niewielu krajów zachodnich, notuje nadwyżkę w handlu z Chinami.

W tym zestawieniu Polska plasuje się na 29. pozycji wśród parterów handlowych Chin i 7. w Unii Europejskiej. Łączna wymiana handlowa między Polską a Chinami w 2021 r. wynosiła ponad 42,1 mld dol., co oznacza wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem o 35,7 proc. Eksport z Chin do Polski wzrósł o 36,9 proc. i sięgnął 36,6 mld dol. W tym samym czasie z Polski do Chin popłynęły towary za 5,5 mld dol., czyli o 28,3 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Bilans dwustronnego handlu Polski z Chinami wypada na korzyść Państwa Środka, które osiągnęło nadwyżkę w handlu z Polską na poziomie powyżej 31 mld dol. Rekordowy w polsko-chińskich relacjach handlowych jest więc zarówno poziom eksportu, importu, jak i chińskiej nadwyżki.

Forsal.pl/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gdzie w Polsce jest najwięcej rzetelnych firm?

Najwięcej rzetelnych firm w Polsce funkcjonuje w województwach świętokrzyskim, podlaskim i lubelskim. Najmniej rzetelne są natomiast przedsiębiorstwa ze Śląska.
3 MIN CZYTANIA

Polska przyciąga firmy z Niemiec

Coraz więcej niemieckich przedsiębiorstw decyduje się na przeniesienie części swojej działalności do Polski. Co jest tego powodem?
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska jednak ustąpi rolnikom?

Już wkrótce Unia Europejska ma przedstawić pakiet rozwiązań, któe mają zmniejszyć obawy rolników związane z importem rolnym z Ukrainy oraz wymogami Zielonego Ładu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Trump broni TikToka, oskarża Facebooka

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował przygotowywaną ustawę Kongresu mającą zmusić spółkę-matkę TikToka do sprzedaży aplikacji pod groźbą jej zakazu w USA. Trump, który w 2020 r. w Białym Domu próbował zakazać używania TikToka powiedział teraz, że propozycja ta zapewniłaby nieuczciwą przewagę właścicielowi Facebooka – Mecie.
2 MIN CZYTANIA

Orbán spotkał się z Trumpem na Florydzie

Premier Węgier Viktor Orbán spotkał się z byłym prezydentem USA i faworytem w wyścigu prezydenckim Donaldem Trumpa w jego posiadłości na Florydzie. Po spotkaniu węgierski przywódca stwierdził, że republikanin nie da ani grosza na wojnę na Ukrainie.
2 MIN CZYTANIA