fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesRośnie zadłużenie producentów lodów. Lato nie pomogło

Rośnie zadłużenie producentów lodów. Lato nie pomogło

Po chwilowej poprawie sytuacji znowu rośnie zadłużenie producentów lodów, które przekracza już 5 mln złotych.

Lody w Polsce jeszcze nigdy nie były tak drogie, a mimo to ich producenci nie mogą być zadowoleni z własnej sytuacji finansowej. Najnowsze dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej mówią już o zadłużeniu przekraczającym grubo 5 mln złotych.

Tylko w pierwszej połowie 2023 roku producenci lodów w Polsce zwiększyli zaległości wobec kontrahentów i banków o 1,2 mln złotych – do łącznej kwoty 5,28 mln złotych. Aktualnie w statystykach Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK widnieje 68 dłużników, wśród których 19 to przedsiębiorstwa duże. Tylko one zalegają na 1,9 mln złotych, co daje średnie zaległości rzędu 99,1 tys. złotych. Jeśli chodzi o firmy małe, to w rejestrze jest 49 takich podmiotów z zadłużeniem na kwotę 3,4 mln złotych, czyli średnio 69,4 tys. złotych na dłużnika.

Częste w polskim biznesie łączenie finansów firmowych z prywatnymi nie pozostało zapewne bez wpływu na kłopoty ze spłatą kredytów zaciągniętych przez osoby powiązane z przedsiębiorstwami produkującymi lody. Właściciel co drugiej małej firmy lodowej z zaległościami ma również problemy ze spłatą swoich prywatnych kredytów. Ale nie jest to sytuacja nadzwyczajna. Podobnie wygląda to bowiem w innych biznesach branży spożywczej

– zauważył Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Według Sławomira Grzelczaka powodem wzrostu zadłużenia producentów lodów jest wzrost kosztów życia i drożyzna w Polsce, które zmuszają Polaków do oszczędności. Biorąc pod uwagę akurat lody, to ich ceny w ciągu ostatniego roku wzrosły o prawie 25 proc., czyli o niemal 10 punktów proc. więcej niż wyniosła podwyżka cen produktów spożywczych. Powodem olbrzymich podwyżek cen lodów jest między innymi wzrost cen energii.

Źródło: BIG InfoMonitor

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA