fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaBiznesRośnie zadłużenie producentów lodów. Lato nie pomogło

Rośnie zadłużenie producentów lodów. Lato nie pomogło

Po chwilowej poprawie sytuacji znowu rośnie zadłużenie producentów lodów, które przekracza już 5 mln złotych.

Lody w Polsce jeszcze nigdy nie były tak drogie, a mimo to ich producenci nie mogą być zadowoleni z własnej sytuacji finansowej. Najnowsze dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej mówią już o zadłużeniu przekraczającym grubo 5 mln złotych.

Tylko w pierwszej połowie 2023 roku producenci lodów w Polsce zwiększyli zaległości wobec kontrahentów i banków o 1,2 mln złotych – do łącznej kwoty 5,28 mln złotych. Aktualnie w statystykach Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK widnieje 68 dłużników, wśród których 19 to przedsiębiorstwa duże. Tylko one zalegają na 1,9 mln złotych, co daje średnie zaległości rzędu 99,1 tys. złotych. Jeśli chodzi o firmy małe, to w rejestrze jest 49 takich podmiotów z zadłużeniem na kwotę 3,4 mln złotych, czyli średnio 69,4 tys. złotych na dłużnika.

Częste w polskim biznesie łączenie finansów firmowych z prywatnymi nie pozostało zapewne bez wpływu na kłopoty ze spłatą kredytów zaciągniętych przez osoby powiązane z przedsiębiorstwami produkującymi lody. Właściciel co drugiej małej firmy lodowej z zaległościami ma również problemy ze spłatą swoich prywatnych kredytów. Ale nie jest to sytuacja nadzwyczajna. Podobnie wygląda to bowiem w innych biznesach branży spożywczej

– zauważył Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Według Sławomira Grzelczaka powodem wzrostu zadłużenia producentów lodów jest wzrost kosztów życia i drożyzna w Polsce, które zmuszają Polaków do oszczędności. Biorąc pod uwagę akurat lody, to ich ceny w ciągu ostatniego roku wzrosły o prawie 25 proc., czyli o niemal 10 punktów proc. więcej niż wyniosła podwyżka cen produktów spożywczych. Powodem olbrzymich podwyżek cen lodów jest między innymi wzrost cen energii.

Źródło: BIG InfoMonitor

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewiatan ma swoje postulaty dla przyszłego parlamentu

Konfederacja Lewiatan przedstawiła cały szereg postulatów dla ustawodawców na nową kadencję parlamentu po październikowych wyborach. Czego domagają się przedsiębiorcy?
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA