fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajRośnie zatrudnienie kobiet. Coraz więcej pań na kierowniczych stanowiskach

Rośnie zatrudnienie kobiet. Coraz więcej pań na kierowniczych stanowiskach

W ciągu ostatniej dekady znacznie wzrosła w Polsce liczba kobiet pracujących. Polki często też pracują na kierowniczych stanowiskach, a nasz kraj może być tu przykładem dla Unii Europejskiej.

W 2021 r. w Polsce pracowało 7,37 mln kobiet, czyli o 8 proc. więcej niż w 2009 r., gdy nad Wisłą zatrudnionych było 6,81 mln pań. Według analizy przygotowanej przez Polski Instytut Ekonomiczny w Polsce pracuje przeszło 66 proc. kobiet w wieku produkcyjnym.

Polki na kierowniczych stanowiskach

Raport „Sytuacja kobiet w Polsce z perspektywy społeczno-ekonomicznej” wykazał, że pod koniec 2021 r. Polki zajmowały 43 proc. stanowisk kierowniczych. W Unii Europejskiej wyższym odsetkiem w tej kategorii może pochwalić się tylko Łotwa, gdzie wynosił on 46 proc., a taki sam wynik jak Polska miała jedynie Szwecja. Najgorzej jest w Luksemburgu i na Cyprze, gdzie wskaźnik ten nie przekracza 25 proc. Unijna średnia udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych to 35 proc.

Problem bezrobocia dotyczy stosunkowo niewielu kobiet, ale wyzwaniem dla rynku pracy pozostaje bierność zawodowa części kobiet. Bardzo dobrym sygnałem jest rosnąca liczba kobiet pełniących funkcje menedżerskie. Chociaż w całej Unii Europejskiej kobiety są niedoreprezentowane na stanowiskach kierowniczych, to jednak w Polsce ta dysproporcja jest stosunkowo niewielka

– powiedziała Aneta Kiełczewska, zastępca kierownika zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Szacunki PIE mówią, że rosnąca liczba zatrudnionych kobiet w Polsce przyczyniła się aż do dwóch piątych wzrostu gospodarczego naszego kraju, gdyż w latach 2009-2021 wzrost PKB rok do roku wyniósł u nas średnio 3,49 proc., a gdyby liczba zatrudnionych kobiet od 2009 r. nie urosła, to wzrost PKB wyniósłby około 2 proc.

Co istotne, w 2021 r. aż połowa Polek w wieku od 25 do 34 lat posiadała wyższe wykształcenie, podczas gdy u panów było to 31 proc. Kobiety rzadko jednak studiują kierunki związane z technologią informatyczną, przemysłem i budownictwem. Według PIE jednym z celów ewolucji polskiego rynku pracy powinno być zwiększenie liczby kobiet na takich kierunkach.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA