fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatRośnie zużycie węgla

Rośnie zużycie węgla

W 2022 roku globalne zużycie węgla wzrosło do rekordowego poziomu w historii i prawdopodobnie pozostanie na takim wysokim poziomie również w tym i w przyszłym roku.
Spadki zużycia węgla w USA i w Europie są mniejsze niż wzrosty jego zużycia w Azji zarówno jeśli chodzi o wytwarzanie energii, jak i zastosowania przemysłowe. Zużycie węgla w 2022 r. wzrosło rok do roku o 3,3 proc. (do 8,3 mld ton), osiągając rekord wszech czasów – informuje facebookowy profil Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla.

Wzrost zapotrzebowania

Szacuje się, że globalne zapotrzebowanie na węgiel w pierwszej połowie 2023 r. wzrosło o około 1,5 proc., osiągając poziom około 4,7 mld ton, z czego 1 proc. to wzrost wytwarzania energii, a 2 proc. to wzrost wykorzystania przemysłowego poza sektorem energetycznym.
Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej przewiduje, że niewielkie spadki wytwarzania energii z węgla w 2023 i 2024 r. będą rekompensowane wzrostem przemysłowego wykorzystania węgla na świecie, głównie w Chinach, Indiach i krajach Azji Południowo-Wschodniej, które razem odpowiadają za 3/4 całkowitego światowego zużycia węgla w 2023 r.

Przesunięcie na Azję

W Unii Europejskiej w 2022 r. znaczący wzrost wytwarzania energii z węgla został niemal zrównoważony przez niższe zużycie w przemyśle. Z kolei w USA mniejsze zużycie węgla jest również spotęgowane przez znacznie spadki cen gazu ziemnego.
Przesunięcie zapotrzebowania na węgiel w kierunku Azji trwa od 2021 r. Chiny i Indie odpowiadają już za 2/3 światowego zużycia węgla, a w 2023 r. ich łączny udział w światowej konsumpcji węgla wyniesie już prawie 70 proc.
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla, International Energy Agency
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA