fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatRosyjscy handlowcy poświęcą prawo pracowników do decydowania o swoim zdrowiu, byle tylko...

Rosyjscy handlowcy poświęcą prawo pracowników do decydowania o swoim zdrowiu, byle tylko nie zamknięto ich sklepów

Jaka jest jedna z różnic pomiędzy Ameryką a Rosją? Jest nią podejście do ludzi. Rosyjskie stowarzyszenia handlowe wezwały właśnie rząd, by nie zamykał – w ramach walki z koronawirusem – sklepów w okresie przedświątecznym. Zamiast tego przedsiębiorcy proponują, by w ich firmach dopuścić obowiązkowe szczepienia.

Według rosyjskiego ministerstwa zdrowia Rosja odnotowuje dawno niewidziane rekordy codziennych zgonów na COVID-19. Razem z 1163 osobami zmarłymi w ciągu ostatnich dwóch tygodni, całkowita liczba zgonów na COVID-19 (lub z COVID-19) wynosi już 236 220. W październiku tego roku odnotowano czterdzieści tysięcy pozytywnych testów wskazujących na infekcję koronawirusową.

Wprowadzić obowiązek szczepień!

Rosyjski Związek Firm Detalicznych (AKORT) oraz Związek Firm Handlu Internetowego (AKIT) opublikowały list otwarty do wicepremiera Dmitrija Grigorenko, w którym opowiadają się za „obowiązkowymi i powszechnymi szczepieniami”. Również Michaił Szmakow, szef Federacji Niezależnych Związków Zawodowych, poparł żądania odebrania ludziom możliwości rezygnacji ze szczepień. W jego opinii jest to „właściwy czas na wdrożenie obowiązkowych szczepień”.

Na razie plany rządu dotyczące walki z pandemią polegają na tym, by przedłużyć święta Bożego Narodzenia, obligując tym samym przedsiębiorców do zamknięcia sklepów na te dni. Kreml wydał także polecenie odpowiednim urzędnikom, by rozpatrzyli możliwość wprowadzenia ogólnokrajowej godziny policyjnej, zaczynającej się o godz. 23.00, co ograniczyłoby działalność części lokali gastronomicznych.

Zdaniem rosyjskich przedsiębiorców rządowy plan uderzyłby w nich w czasie, w którym wielu z nich robi najwyższe obroty, czyli w okresie od października do grudnia. Rosyjskie małe i średnie przedsiębiorstwa w okresie przedświątecznym generują około 30-50 proc. rocznych przychodów.

„Zamknięcie placówek handlowych będzie miało szkodliwy wpływ zarówno na przedsiębiorstwa handlowe, jak i na całą gospodarkę kraju” – napisali przedsiębiorcy do rosyjskiego wicepremiera.

Putin umywa ręce

Interesująca w tym wszystkim jest postawa Władimira Putina. Rosyjski prezydent stwierdził publicznie, że chociaż uważa, iż optymalnym sposobem walki z pandemią są szczepienia, to nie powinno się ich narzucać obywatelom. Sprawę rozwiązania problemu szczepień próbuje jednak przerzucić na władze lokalne. W jego opinii to właśnie władze regionalne mają prawo do wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla niektórych kategorii obywateli – oczywiście zgodnie z zaleceniami lekarzy epidemiologów.
Na razie jednak obowiązkowa akcja szczepienna w Federacji Rosyjskiej obejmuje tylko tzw. pracowników wysokiego ryzyka oraz urzędników publicznych – zarówno szczebla centralnego, jak i lokalnego.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA