25 najbogatszych Rosjan zmniejszyło swój stan posiadania o 15 proc. od momentu wybuchu wojny na Ukrainie.

Jeszcze na początku roku łączna wartość majątku najbardziej zamożnych obywateli Federacji Rosyjskiej sięgała 383 mld dolarów. Przez ostatnie sześć miesięcy uległa redukcji do 322 mld.

Najwięcej stracił Aleksiej Mordaszow, który obecnie dysponuje majątkiem wartym 20,6 mld dolarów, czyli o 8 mld mniejszym niż rok temu. Prowadzi on biznesy w wielu branżach: wydobywczej, hutniczej, maszynowej, medialnej oraz turystycznej. Jednym z najważniejszych jego przedsiębiorstw jest hutniczy konglomerat Siewierstal – największy producent stali w Rosji.

Znacznie skurczył się też stan posiadania Giennadija Timczenko oraz Romana Abramowicza. Każdy z nich stracił po 6 mld dolarów. Obydwaj angażują się w działalność sportową. Pierwszy był działaczem hokejowym, a drugi właścicielem klubu piłkarskiego Chelsea Londyn.

Swój majątek do 31,6 mld dolarów w ostatnim półroczu zwiększył za to najbogatszy Rosjanin, Władimir Potanin. Jego najważniejszymi aktywami są udziały w przedsiębiorstwie Norylski Nykiel. Co ciekawe, tylko on z wymienionych wyżej osób nie został obłożony unijnymi sankcjami.

PAP

Poprzedni artykułEkonomiczny populizm
Następny artykułPolska ma już zapasy gazu na zimę