fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatRosyjska gospodarka się kurczy, ale powinna bardziej

Rosyjska gospodarka się kurczy, ale powinna bardziej

Międzynarodowe sankcje nie uderzyły w gospodarkę Federacji Rosyjskiej tak bardzo, jak wcześniej zakładano.

Jeszcze w kwietniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacował, że w efekcie sankcji nałożonych na Rosję, gospodarka tego kraju skurczy się w całym 2022 roku o 8,5 proc. Aktualnie te dane zostały zrewidowane i analitycy MFW mówią o redukcji na poziomie 6 proc. Natomiast w przyszłym roku ma to być już spadek o 3,5 proc, czyli o 1,2 proc. mniej niż szacowano jeszcze kilka miesięcy temu.

Główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas twierdzi, że ta zmiana jest efektem większej niż wcześniej zakładano wartości eksportu rosyjskiej ropy naftowej i towarów nieenergetycznych. Moskwie pomogły też wzrosty cen eksportowanych surowców naturalnych.

Rosję ominęła panika bankowa i załamanie finansowe po nałożeniu sankcji. W miarę stabilna jest tam również sytuacja na rynku pracy.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zauważa, że o ile skutki gospodarcze wojny są dla Federacji Rosyjskiej mniej dotkliwe niż zakładano, to odwrotne okoliczności dotknęły państwa Europy. One spotykają się z trudnościami większymi niż wcześniej przewidywano, a problemy mogą być szczególnie widoczne zimą, gdy zabraknie surowców dostarczanych z Rosji.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA