fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesRubel wraca do poziomu sprzed inwazji, rosyjska gospodarka wstaje z kolan. Potrzebne...

Rubel wraca do poziomu sprzed inwazji, rosyjska gospodarka wstaje z kolan. Potrzebne kolejne sankcje?

Rosyjska gospodarka radzi sobie coraz lepiej, biorąc pod uwagę bezprecedensowe sankcje wprowadzone przez kraje Zachodu.

Wartość rubla uległa gwałtownemu załamaniu po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego. Jednak teraz wróciła już do poziomu sprzed rozpoczęcia konfliktu. Federacja Rosyjska spłaca też na bieżąco swoje zobowiązania zagraniczne.

Ceny towarów konsumpcyjnych wzrosły o ok. 10 proc. Jest to efekt początkowej deprecjacji rubla oraz wycofania się z Rosji wielu zachodnich firm, co doprowadziło do spadku podaży dostarczanych przez nie dóbr i usług. Prawdopodobnie nasila się też zjawisko opóźnień w wypłatach wynagrodzeń przez niektóre przedsiębiorstwa.

Mimo to zużycie energii spadło nieznacznie. Rosjanie od kwietnia dość licznie wrócili do konsumpcji w barach, restauracjach i kawiarniach, które w marcu świeciły pustkami.

Po drastycznej podwyżce stóp procentowych na początku konfliktu do poziomu 17 proc. zostały one w ostatnich tygodniach obniżone do 14 proc., co może być sygnałem, iż bank centralny przestaje się obawiać paniki finansowej.

Nie ulega wątpliwości, że gospodarka Rosji się kurczy, ale wcześniejsze prognozy niektórych ekonomistów o możliwości spadku PKB nawet o 15 proc. wydają się obecnie mocno przeszacowane.

W pierwszym kwartale 2022 roku aż o 80 proc. wzrosły dochody rosyjskiego budżetu ze sprzedaży węglowodorów.

Wydaje się, że jedynym krokiem, który może wywołać faktyczny wstrząs dla rosyjskiej gospodarki, będzie wejście w życie całkowitego wstrzymania importu ropy z tego kraju do Unii Europejskiej. Zgodnie z propozycjami Komisji Europejskiej, może on zostać wprowadzony do końca obecnego roku.

Źródło: The Economist

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA