fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesRosyjski biznes przenosi się do Turcji

Rosyjski biznes przenosi się do Turcji

W ubiegłym roku gwałtownie wzrosła liczba firm założonych przez Rosjan w Turcji.

Turecki ekonomiczny think tank – The Economic Policy Research Foundation opublikował dane na temat liczby przedsiębiorstw zakładanych przez obcokrajowców w tym kraju. Zgodnie z nimi w 2022 roku w Rosjanie zarejestrowali w Turcji 1300 firm. Oznacza to wzrost o 670 procent względem roku wcześniejszego. Wyraźnie częściej niż w poprzednich latach swoje biznesu uruchamiają w tym kraju również obywatele Iranu.

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie Turcja stała się dla mieszkańców Federacji Rosyjskiej coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do zakładania firm.

Odzwierciedlenie tego trendu widać również na rynku mieszkaniowym – w roku 2022 obywatele państwa rządzonego przez Władimira Putina stanowili prawie jedną czwartą wszystkich obcokrajowców, którzy nabyli nieruchomość w Turcji.

Władze w Ankarze nie przyłączyły się do wszystkich sankcji nałożonych przez kraje Zachodu na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę. Dlatego Turcja jest szczególnie atrakcyjna dla rosyjskich oligarchów, którzy starają się przenieść tam swoje majątki.

Bloomberg
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA