fbpx
wtorek, 10 września, 2024
Strona głównaŚwiatRosyjski gaz zamiast do Europy, trafi do… Chin!

Rosyjski gaz zamiast do Europy, trafi do… Chin!

Zaraz po rozpoczęciu Rosyjskiej inwazji na Ukrainę Gazprom ogłosił podpisanie umowy na budowę nowego gazociągu do Państwa Środka.

Pierwsze informacje o tym projekcie pojawiały się już wcześniej i był on znany jako „Power of Siberia 2”. Obecnie występuje pod nazwą Sojuz Wostok. Nowy gazociąg ma zapewnić dostawy na poziomie 50 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Będzie prowadził ze złóż na Półwyspie Jamalskim, położonym nad Morzem Karskim, skąd przez Mongolię trafi do Chin.

Oznacza to, że gazociągiem tym popłynie surowiec z tych samych złóż, które dotychczas były używane do zapewnienia przesyłu przez gazociąg jamalski (przebiegający przez Białoruś i Polskę) oraz w mniejszym stopniu przez Nord Stream, po dnie Bałtyku do Niemiec.

Termin ogłoszenia zawarcia porozumienia w sprawie nowego gazociągu nie jest przypadkowy. Rosja dąży do dywersyfikacji odbiorców swoich surowców w perspektywie kolejnych sankcji, które mogą zostać nałożone przez europejskie kraje.

bloomberg.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA