fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatRosyjski gaz zamiast do Europy, trafi do… Chin!

Rosyjski gaz zamiast do Europy, trafi do… Chin!

Zaraz po rozpoczęciu Rosyjskiej inwazji na Ukrainę Gazprom ogłosił podpisanie umowy na budowę nowego gazociągu do Państwa Środka.

Pierwsze informacje o tym projekcie pojawiały się już wcześniej i był on znany jako „Power of Siberia 2”. Obecnie występuje pod nazwą Sojuz Wostok. Nowy gazociąg ma zapewnić dostawy na poziomie 50 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Będzie prowadził ze złóż na Półwyspie Jamalskim, położonym nad Morzem Karskim, skąd przez Mongolię trafi do Chin.

Oznacza to, że gazociągiem tym popłynie surowiec z tych samych złóż, które dotychczas były używane do zapewnienia przesyłu przez gazociąg jamalski (przebiegający przez Białoruś i Polskę) oraz w mniejszym stopniu przez Nord Stream, po dnie Bałtyku do Niemiec.

Termin ogłoszenia zawarcia porozumienia w sprawie nowego gazociągu nie jest przypadkowy. Rosja dąży do dywersyfikacji odbiorców swoich surowców w perspektywie kolejnych sankcji, które mogą zostać nałożone przez europejskie kraje.

bloomberg.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA