Mastercard i VISA, czyli czołowe globalne organizacje wydające karty płatnicze, poinformowały o wprowadzeniu ograniczeń w korzystaniu z ich produktów w Rosji.

Władze obydwu spółek oznajmiły, że ich działania są efektem zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

Ograniczenia nie oznaczają jednak całkowitego wyłączenia kart. Te wydane poza granicami Federacji Rosyjskiej nie będą działać w tym kraju i jednocześnie kartami wydanymi w Rosji nie będzie można realizować transakcji zagranicznych.

Rosyjski Bank Centralny zapewnia jednak, że karty Mastercard i VISA wydane w Rosji będą nadal działać w tym państwie, a posiadacze mogą ich użyć do wypłaty pieniędzy z bankomatów, płatności w sklepach czy wykonywać nimi przelewy pieniężne.

Wcześniej wycofanie swojej usługi dla klientów w Rosji zapowiedział operator płatności PayPal. Rosyjscy użytkownicy mogą jeszcze przez jakiś czas wycofywać swoje środki z posiadanych kont. PayPal nie pozwala już na rejestrację nowych klientów z tego kraju.

W odpowiedzi na działania zachodnich firm niektóre rosyjskie banki zapowiedziały rozszerzenie współpracy z chińskim operatorem kart płatniczych UnionPay, które miałyby współpracować z rosyjskim systemem płatności Mir.

Reuters

Poprzedni artykułRosyjskie firmy masowo zakładają konta w chińskich bankach
Następny artykułKryptowaluty potężnym wsparciem dla ukraińskiego wojska