fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFinanseRosyjskie banki przechodzą na chińskie karty płatnicze

Rosyjskie banki przechodzą na chińskie karty płatnicze

Mastercard i VISA, czyli czołowe globalne organizacje wydające karty płatnicze, poinformowały o wprowadzeniu ograniczeń w korzystaniu z ich produktów w Rosji.

Władze obydwu spółek oznajmiły, że ich działania są efektem zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

Ograniczenia nie oznaczają jednak całkowitego wyłączenia kart. Te wydane poza granicami Federacji Rosyjskiej nie będą działać w tym kraju i jednocześnie kartami wydanymi w Rosji nie będzie można realizować transakcji zagranicznych.

Rosyjski Bank Centralny zapewnia jednak, że karty Mastercard i VISA wydane w Rosji będą nadal działać w tym państwie, a posiadacze mogą ich użyć do wypłaty pieniędzy z bankomatów, płatności w sklepach czy wykonywać nimi przelewy pieniężne.

Wcześniej wycofanie swojej usługi dla klientów w Rosji zapowiedział operator płatności PayPal. Rosyjscy użytkownicy mogą jeszcze przez jakiś czas wycofywać swoje środki z posiadanych kont. PayPal nie pozwala już na rejestrację nowych klientów z tego kraju.

W odpowiedzi na działania zachodnich firm niektóre rosyjskie banki zapowiedziały rozszerzenie współpracy z chińskim operatorem kart płatniczych UnionPay, które miałyby współpracować z rosyjskim systemem płatności Mir.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA