fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaBiznesRosyjskie firmy zarabiają coraz mniej

Rosyjskie firmy zarabiają coraz mniej

Przedsiębiorstwa funkcjonujące w Federacji Rosyjskiej zanotowały w ubiegłym roku wyniki gorsze niż w roku 2021.

Dane na temat przychodów rosyjskich firm opublikował państwowy urząd statystyczny Rosstat. Wynika z nich, że przedsiębiorstwa w 2022 roku zarobiły łącznie 25,93 bln rubli – wobec 29,66 mld rubli rok wcześniej. Spadek o kilkanaście procent w wartościach bezwzględnych miał miejsce mimo inflacji sięgającej prawie 12 procent.

Z ponad 58 tys. weryfikowanych firm 43 tys. odnotowało w ubiegłym roku zysk, a 15 tys. stratę.

Dane te nie uwzględniają wyników najmniejszych przedsiębiorstw, instytucji kredytowych oraz spółek państwowych i samorządowych.

Największe spadki nastąpiły w branży rybołówstwa i hodowli ryb (które są ważnym elementem gospodarki obwodów: kaliningradzkiego i archangielskiego) oraz w handlu hurtowym. Słabo wiodło się też firmom produkcyjnym i świadczącym usługi pocztowe oraz kurierskie.

Najlepiej radzą sobie przedsiębiorstwa działające w budownictwie, transporcie, hotelarstwie i gastronomii.

W ubiegłym roku najlepiej wiodło się firmom z obwodów: archangielskiego i woroneskiego, a najgorzej firmom z położonych na dalekim wschodzie Rosji obwodów: magadańskiego i Czukockiego Okręgu Autonomicznego.

tass.ru, rosstat.gov.ru
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA