fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaRosyjskie groźby nie zadziałały. Europa śpi na gazie

Rosyjskie groźby nie zadziałały. Europa śpi na gazie

W magazynach krajów Unii Europejskiej są zgromadzone znacznie większe rezerwy gazu niż w poprzednich latach.

Aktualnie średni poziom wypełnienia magazynów gazu w unijnych państwach wynosi 84 proc. Jest to więcej niż notowano w grudniu oraz więcej niż średnia z ostatnich lat w tym okresie roku.

Rezerwy udaje się utrzymać mimo spadku dostaw z Rosji. Przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie surowiec z tego kraju stanowił 40 proc. dostaw do UE, podczas gdy teraz jest to zaledwie 9 proc.

Jednocześnie ze względu na rosnące ceny gazu oraz stosunkowo wysokie temperatury, spadło jego zużycie w Unii.

– To dość dobra pozycja  – twierdzi rzecznik Komisji Europejskiej Tim McPhie.  – Mamy odpowiedni poziom magazynowania gazu na początku roku, ale nie popadamy w samozadowolenie. Wiemy, że ten rok będzie pełen wyzwań.

Według Brukseli kluczowymi obszarami budowania energetycznej niezależności jest zmniejszenie zużycia energii oraz rozwój jej odnawialnych źródeł.

Oprócz tego Europa szuka też nowych dostawców gazu. Chodzi tu w szczególności o surowiec sprowadzany z Afryki czy np. z USA. W ostatnich dniach do Niemiec dotarły pierwsze regularne transporty amerykańskiego skroplonego gazu.

abcnews.go.com, reuters.com, consilium.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA