fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaRosyjskie groźby nie zadziałały. Europa śpi na gazie

Rosyjskie groźby nie zadziałały. Europa śpi na gazie

W magazynach krajów Unii Europejskiej są zgromadzone znacznie większe rezerwy gazu niż w poprzednich latach.

Aktualnie średni poziom wypełnienia magazynów gazu w unijnych państwach wynosi 84 proc. Jest to więcej niż notowano w grudniu oraz więcej niż średnia z ostatnich lat w tym okresie roku.

Rezerwy udaje się utrzymać mimo spadku dostaw z Rosji. Przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie surowiec z tego kraju stanowił 40 proc. dostaw do UE, podczas gdy teraz jest to zaledwie 9 proc.

Jednocześnie ze względu na rosnące ceny gazu oraz stosunkowo wysokie temperatury, spadło jego zużycie w Unii.

– To dość dobra pozycja  – twierdzi rzecznik Komisji Europejskiej Tim McPhie.  – Mamy odpowiedni poziom magazynowania gazu na początku roku, ale nie popadamy w samozadowolenie. Wiemy, że ten rok będzie pełen wyzwań.

Według Brukseli kluczowymi obszarami budowania energetycznej niezależności jest zmniejszenie zużycia energii oraz rozwój jej odnawialnych źródeł.

Oprócz tego Europa szuka też nowych dostawców gazu. Chodzi tu w szczególności o surowiec sprowadzany z Afryki czy np. z USA. W ostatnich dniach do Niemiec dotarły pierwsze regularne transporty amerykańskiego skroplonego gazu.

abcnews.go.com, reuters.com, consilium.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA