fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaTransportRosyjskie samochody nie będą miały… poduszek powietrznych!

Rosyjskie samochody nie będą miały… poduszek powietrznych!

Władze w Moskwie zmieniły normy, które muszą spełnić produkowane w Rosji pojazdy.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, samochody nie będą musiały mieć poduszek powietrznych, systemu hamowania ABS czy napinaczy pasów bezpieczeństwa. Zlikwidowano także wymagania dotyczące emisji przez auta szkodliwych substancji, czyli wrócono w tym zakresie do stanu, który obowiązywał jeszcze w… ZSRR w 1988 roku!

Już od kilku tygodni AwtoWAZ – największy rosyjski producent aut – postulował wprowadzenie podobnych zmian dla nowych pojazdów. Teraz zgodnie z nowymi wytycznymi mają powstawać modele: Łada Granta i Łada Niva.

Złagodzone wymogi będą obowiązywać do 1 lutego 2023 roku.

Decyzje te są efektem braku (wynikającym z międzynarodowych sankcji nałożonych na Federację Rosyjską) na lokalnym rynku odpowiednich części i podzespołów.

Po inwazji Rosji na Ukrainę takie marki jak Audi, Honda, Jaguar i Porsche wstrzymały sprzedaż swoich samochodów w tym kraju. Natomiast BMW, Ford, Hyundai, Mercedes, Volkswagen i Volvo wstrzymały w Rosji produkcję.

CNBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA